Kulak İçi Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
381 görüntülenme
Kulak İçi Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak İçi Ağrısı

Kulak içi ağrısı, çocuklarda sık görülen bir hastalık olmakla beraber, yetişkinlerde görülme sıklığı da fazladır. Aniden başlayabilir ve şiddetli bir ağrı türü olduğundan hastanın yaşamını olumsuz etkiler. Ağrının şiddeti sebebine göre değişiklik gösterir. Tek veya iki kulakta birden görülebilen bir ağrı türüdür.

Kulak İçi Ağrısının Nedenleri

-Kulak tıkanıklığı: Kulak içi ağrısının en yaygın karşılaşılan belirtisidir.

-Enfeksiyon: Bazen, orta kulakta bazen de dış kulakta oluşabilecek enfeksiyonel durumlar, kulak içi ağrısına sebep olabilir.

-Östaki borusunda tıkanıklık: Orta kulakla geniz arasında bağlantı oluşturan östaki borusu tıkandığında, iç kulakta şiddetli ağrı oluşabilir.

-Sinüzit: Çoğu kişide görülmesinden dolayı çağın hastalıklarından birisi olan sinüzit, iç kulak ağrısının sebepleri arasındadır.

-Alerji: Alerji, birçok hastalığın nedeni olabileceği gibi, iç kulak ağrısının da nedeni olabilir.

-Soğuk algınlığı: Soğuk algınlığı, geçici iç kulak ağrısı yapabilir.

-Boyun veya beyin hastalıkları: İç kulak ağrısı, bazen basit bir sebepten kaynaklanabileceği gibi, boyun ve beyinde oluşan ciddi bir rahatsızlıktan kaynaklanıyor da olabilir.

İç Kulak Ağrısının Belirtileri

İç kulak ağrısı, oluşma sebebine ve derecesine göre belirti gösterir. Soğuk algınlığı ve sinüzit gibi sebeplere bağlı olarak oluşan iç kulak ağrısı, ateş ve beslenme sıkıntısı gibi belirtiler de gösterebilir.

Tıkanıklık, alerji ve enfeksiyona bağlı olarak oluşan iç kulak ağrısı, daha ağır belirtiler gösterir. Tedavisi geciktiğinde ise, yutkunma zorluğu, çiğneme bozukluğu, zonklama şeklinde şiddetli ağrı, boğaz ve boyuna doğru yayılan bir ağrı ve ateş görülebilir. Bu gibi durumlarda, tedavi için mutlaka profesyonel destek almak gerekmektedir.

İç Kulak Ağrısının Tedavisi

İç kulak ağrısının tedavisi için öncelikle doğru bir tanı koyulmalıdır. Doktor, hastaya ayrıntılı sorular sorarak, ağrının ne zaman başladığını, ne kadar şiddetli olduğunu, nerelere yayıldığını ve şiddetinin artıp azaldığını öğrenir. Hastalığın geçmişi hakkında gereken bilgilere sahip olduktan sonra, tıbbi yöntemlerle tanı koymak için bazı testler yapılır.

Kulak çevresi detaylı olarak muayene edilir, otoskopik veya endoskopik yöntemlerle kulak içi incelenir. Basit sebeplerden kaynaklanan ağrılar, genellikle bu yöntemlerle rahatlıkla tespit edilebilir. Daha ağır hastalıklar dolayısıyla oluşan ağrılar ise, baş ve boyun çevresinin incelenmesi, ağız içi, diş etleri, çene ve gırtlak bölgesi muayene edilerek teşhis edilir.

Gereken test ve tahliller yapılarak nedeni belirlenen iç kulak ağrısı, uygun yöntemle tedavi edilir. Genelde ilaç ve damla tedavisi uygulansa da, bazı durumlarda cerrahi müdahale de gerekebilir. İç kulak ağrısı çekenler, ciddi bir hastalıkla karşı karşıya olabileceğini unutmamalı ve tedavi için mutlaka bir doktora görünmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 15 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın