Kulak Emarı, Kulak Emarı Neden Çekilir?

yorumsuz
1.004 görüntülenme
Kulak Emarı, Kulak Emarı Neden Çekilir?

Kulak emarı nedir?

Emar hastalıkların tanısında, teşhisinde ve tedavisinde uygulanan radyasyonsuz ve zararsız bir görüntüleme tekniğidir. Kulak emarı da hastaların kulaklarıyla ilgili şikayetlerinde, doktorların teşhis amacıyla kullandığı bir görüntüleme yöntemidir. Uzman radyaloglar tarafından çekilmesi gereken kulak emarı, kulakla ilgili tüm problemlerde ve işitme kayıplarında tercih edilen bir yöntemdir. Kulak emarı, teknolojinin gelişmesi ile birlikte modern cihazlarla kısa sürede çekilmektedir.

Kulak emarı neden çekilir?

Kulak emarı ile doktorlar, hastalığın teşhisini koyar, tedavi sırasında izleyeceği yolu belirler ve tedavi sürecini başlatırlar. Kulak emarı yaklaşık 10 ile 15 dakika kadar sürer ve ağrısızdır. Bu emar, kulakta oluşan iltihapların, işitme kayıplarının, ağrıların sebeplerinin ne olduğunu öğrenmek ve iç kulakta tümör ya da benzer rahatsızlıkların olup olmadığını görmek amacıyla uygulanır. Doktorlar, kulakta ortaya çıkan bu hastalıkların tedavi şekline ve sürecine çekilen emar sonucuna göre karar verirler.

Kulak emarı çekilirken hastanın koluna kateter adı verilen bir tüp takılır. Emar çekimi sırasında hastanın üzerinde hiç bir metal eşya olmamalıdır. Hastanın giysilerini çıkarmasına gerek yoktur. Sırt üstü yatan hastanın baş bölgesi emar makinesinden içeri sokularak, ilk etapta ilaçsız çekim yapılır. Emar çekimi sırasında hastanın hareketsiz durması gerekmektedirDaha sonra, hastanın koluna takılan tüpten kontrast madde adı verilen bir ilaç verilir. Verilen bu ilacın hiç bir yan etkisi yoktur. Kulak emarı sonucu kısa bir sürede çıkar ve sonuca göre değerlendirme aşamasına geçilerek hastalık ile ilgili bilgiler oluşturulmaya çalışılır. Değerlendirme sonucundadoktor ilaçla tedaviye ya da ameliyata karar verir. Tedavi süreci bu şekilde başlamış olur.

Hastalar hafif kulak ağrısı ya da kulak çınlaması gibi en ufak kulak problemlerinde bile kulak emarı çektirmeyi tercih etmektedirler. Radyasyon riski olmamasına ve emar çekiminin ağrısız ve sorunsuz olmasına rağmen sürekli olarak kulak emarı çektirmek sağlığınızı olumsuz etkileyebilir. Doktorlar tarafından emar, iç kulak hastalıklarında özellikle tümör düşünülen durumlarda daha çok tercih edilmektedir. Doktorunuzun gerekli görmesi durumunda emar çektirmeniz sizin için daha faydalı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 3 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın