Kulak Duymaması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
918 görüntülenme
Kulak Duymaması, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Duymaması

Kulakların tıkanması ve dışarıdan gelen seslerin duyulmamasına kulak duymaması denir. Kulaklarda, duymamayı sağlayan bir sorun vardır. Bu sorun genellikle geçici olmakla beraber en geç bir hafta içerisinde geçmezse doktora gidilmelidir.

Kulak Duymama Nedenleri Nelerdir?

Kulakta duymama nedenleri arasında, kulak kanalına kaçmış küçük böcekler, orta kulaktaki basınç değişiklikleri, kulağa giren yabancı cisimler, kulak kanalında birikmiş kulak kiri, çeşitli kulak hastalıkları, kulak içindeki büyümeler, alerjik reaksiyonlar, enfeksiyonlar, kulağa kaçan su, grip, migren ve yüksekte bulunma gibi faktörler sayılabilir.

Ayrıca, boyun ve omuz bölgesindeki kas sıkışmaları da duyma sorunu yaşatabilir. Bu sorunların bir kısmı östaki borusunda hasara neden olabilir. Östaki borusu, orta kulağa hava giriş ve çıkışını sağlayan bir yapıdır. Buradaki basıncı ayarlayarak, kulak zarının her iki tarafına eşit basınç uygulanmasına yarar. Östaki borusunun hasar görmesi, basıncın ayarlanamamasına sebep olur ve kulak zarı içe doğru çöker ve bu da kulakta duymama sorununa neden olur.

Kulak Duymama Belirtileri Nelerdir?

Kulak duymama belirtileri arasında, kulaklarda ağrı olması, baş dönemsi, kulakta hafif derecede işitme kaybı yaşanması gibi belirtiler olur. Duymama sorunu uzun süreli olursa, ağrı ve basınç olur ve şiddetli işitme kaybı ile birlikte burundan kan gelir.

Kulak Duymama Nasıl Tedavi Edilir?

Genellikle kulak duymama sorunu geçici bir sorundur ancak belirtilerin iyi takip edilmesi gerekir. Kulakta şiddetli bir ağrı olursa ve kulaktan sıvı gelirse en kısa zamanda doktora başvurulmalıdır. Doktor, kulak duymama tedavisi için, duymama sorununa ne sebep oluyorsa ona göre tedavi yöntemi uygulamalıdır.

Öncelikle östaki borusu açılmalı ve kulaktaki basınç ortadan kaldırılmalıdır. Bunu yapmak için sakız çiğnenebilir, burun tıkanarak kuvvetlice nefes verilir, şeker yenebilir. Sıcak bir duş almak ya da sıcak bir yerde olmak da faydalı olur.

Bu uygulanan yöntemler kulak duymama sorununu çözmediğinde başka tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Kulak duymama sebebi eğer, kulağa kaçan su ise, kulakta oluşan enfeksiyon için antibiyotik tedavisi uygulanır. Enfeksiyon tedavi edildiğinde duymama sorunu da ortadan kalkar. Sinüslerde oluşan şişlikler nedeniyle duyma sorunu yaşanıyorsa kulakta sıvı birikimi olmuştur. Burundaki nem azaltılarak şişliklerin inmesi ve duyma problemi ortadan kaldırılır. Kulak tüpleri kullanılarak, orta kulak ta biriken sıvı dışarı daha kolay çıkarılabilir. Kişilerde orta kulak iltihabı tekrar ediyorsa, basit bir uygulama ile daha sonradan oluşacak enfeksiyonlar önlenmiş olur ya da hafif geçmesi sağlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 24 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın