Kulak Çınlaması Bitkisel Tedavisi Nelerdir?

yorumsuz
514 görüntülenme
Kulak Çınlaması Bitkisel Tedavisi Nelerdir?

Kulak Çınlaması Bitkisel Tedavisi

Birbirinden farklı pek çok nedenden dolayı meydana gelen kulak çınlaması halk arasında yaygın görülen rahatsızlıklardan biridir. Bu rahatsızlığa kalıcı çözüm uygulamak için altında yatan nedenin araştırılması gerekmektedir. Genellikle insanlar herhangi bir yan etkisinin bulunmaması nedeniyle tedavi olarak doğal yöntemleri tercih etmektedir. Ancak bu yöntemleri tercih etmeden önce kulak burun boğaz uzmanına başvurulmalı ve muayene olunmalıdır.

Kulak çınlamasına iyi gelen bitkiler incelendiğinde bunlar içerisinde ilk sırada soğan yer almaktadır. Soğanın içinde bol miktarda A ve C vitamini, krom ve kuersetin adlı maddeler bulunmaktadır. Bu maddeler kulakta çınlamaya neden olan maddeler ile mücadele ederek çınlamayı ortadan kaldırmaktadır. Bunun için soğan rendelenerek süzülür ve suyu çıkarılır. Elde edilen soğan suyu kulağa iki ya da üç damla damlatılır ve bu işlem günde iki kez olacak şekilde çınlama geçene kadar sürdürülür.

Kulak Çınlamasına İyi Gelen Bitkiler

Hint yağı ile hardal yağı kulak çınlamasına uygulanan doğal tedavi yöntemleri içerisinde yer almaktadır. Hint yağı antibakteriyel özelliğe sahiptir ve kulak hücrelerinin eski işlevini geri kazanmasını sağlar. Hardal yağı ise bağışıklığı güçlendirir ve antifungal özelliğe sahiptir. Bu yağ kullanmadan önce biraz ılıtılır ve ardından çınlayan kulağa birkaç damla damlatılarak yaklaşık on dakika bekletilir. Daha sonra baş ters tarafa eğilir ve yağın çıkması sağlanır. Bu işlem birkaç gün boyunca tekrarlanır.

Sarımsak da kulak çınlamasına karşı oldukça etkilidir. Bu bitki hem kan dolaşımını iyileştirmekte hem de iltihap oluşumunu ortadan kaldırmaktadır. Bunun için iki diş sarımsak ezilerek bir yemek kaşığı ılık susam yağı ile karıştırılır. Bir süre sonra bu karışım süzülerek çınlayan kulağa birkaç damla damlatılır. Geceleri yatmadan önce yapılan bu işlem yaklaşık bir hafta boyunca devam ettirilir.

Kulak çınlamasına doğal tedavi içerisinde zencefil de yer almaktadır. Antimikrobiyel ve antibakteriyel özellikleri bulunan zencefil kulak çınlamasının geçmesini sağlamaktadır. Bir buçuk tatlı kaşığı taze zencefil bir bardak kaynamış suya karıştırılır ve on dakika demlenir. Elde edilen karışımın içerisine bal da ilave edilerek kulak çınlaması tedavi edilene kadar içilir

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 31 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın