Kulak Çınlaması Baş Dönmesi, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
488 görüntülenme
Kulak Çınlaması Baş Dönmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Baş Dönmesi Kulak Çınlaması 

Vertigo ve tinnitus olarak isimlendirilen baş dönmesiyle kulak çınlaması, çoğunlukla nedeni bulunamayan, yaşam tehlikesi olmayan, ama yaşam kalitesini düşürebilen hastalıktır. Bu hastalık, bir kere başlayınca zaman içinde tekrarlayabilir ve hatta yıllar içinde artabilir. Baş dönmesi ve kulak çınlaması, genellikle kulak ile ilgili sorunlardan kaynaklanır.

Kulak, vertigolarda yani baş dönmelerinde yaklaşık olarak % 70 kadarından sorumlu tutulur. Kulakta görülen akıntılı hastalıklar, meniere hastalığı, benign pozisyonel vertigo, işitme kaybı yaşatan kulak hastalıkları, ileri seviyedeki damar tıkanıklığı olan hastalarda, iç kulağa kanın az  gitmesi, viral enfeksiyonlar nedeniyle denge sinirinin etkilenmesi nedeniyle ortaya çıkan kulak hastalıkları veya nedene bağlı olmaksızın iç kulak bölgesindeki zarın yırtılması ile baş dönmesi etkisi oluşabilmektedir. Kulak çınlaması, bu şekildeki kulak rahatsızlıklarında baş dönmesine eşlikçi olabilir.

Baş Dönmesi Kulak Çınlaması Belirtileri 

Baş dönmesi, iç kulaktaki hastalığa bağlı olarak meydana geliyorsa, kulak kontrolünde genellikle bir sorun görünmez. Eğer, orta kulak bölgesinde oluşan bir iltihap nedeniyle iç kulak etkilendiyse ve bu duruma bağlı olarak baş dönmesi ile kulak çınlaması oluyorsa, kulak zarında delik ve orta kulak bölgesinde iltihaplanma görülebilir. Aynı zamanda, hastanın göz hareketlerinde normal dışı tespitleryapılabilir. Hastalara yapılması gereken tetkikler, yapılan muayene sonucuna göre belirlenir. Hastalara odyometri adı verilen, işitme işlemleri ve kulak fonksiyonlarını belirlemek için yapılan test mutlaka uygulanır. Gerekli görülen kulak filmleri, kan tahlilleri, bilgisayarlı tomografi, MR tetkikleri yapılarak hastalık teşhis edilir.

Baş Dönmesi Kulak Çınlaması Tedavisi

Baş dönmesi, kendi başına bir hastalık değildir. Bu durumda baş dönmesiyle kulak çınlaması bir hastalığın belirtisi olarak görülmeli ve asıl neden olan hastalık tedavi edilmelidir. Bu şekildeki hastaların, çoğuna net bir teşhis konulamamaktadır. Baş dönmesiyle kulak çınlamasının nedenleri, sıklıkla karşılaşıldığı gibi kulak ya da beyinde olmazsa, tedavisi yapılabilmektedir.

Tedavi süresince, çeşitli ilaçlar ile hastaların yaşadığı baş dönmesiyle kulak çınlaması etkilerinin ortadan kaldırmaya uğraşılır. Kulak hastalıklarının neden olduğu bu tür sorunlar, tümörler dışında, çoğunlukla  belli bir sürede düzelir. Uygulanan tedavi 6 ay ile 1 yıla kadar sürebilir. Baş dönmesi, eğer pozisyonel başın dönmesi ise, bu rahatsızlığın tedavisi Apley manevrası denilen, muayene sırasında uygulanan bazı hareketlerdir. Uzmanın uygulayacağı bu hareketler, iç kulakta bulunan kristallerin yerine oturmasını sağlamaya çalışmaktadır. Diğer nedenlerden dolayı ise, ilaç tedavisi uygulamak gerekir. Bu amaçla kullanılan değişik ilaçlar, belli oranlarda baş dönmesini azaltır. Baş dönmesi şiddetli yaşayan hastalar, bazı zamanlarda bazı zamanlarda hastaneye yatarak serum tedavisi görebilir.

Bazı kulak hastalıklarında ilaç tedavisi yeterli gelmediği durumlarda, cerrahi müdahale yapılabilir. Tümörlere bağlı olarak yaşanılan baş dönmelerinin tedavisi ise, tümörün ameliyat ile çıkarılmasıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın