Kulak Arkasında Kemikte Şişlik, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
5.273 görüntülenme
Kulak Arkasında Kemikte Şişlik, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkasında Kemikte Şişlik

İnsanların yaşadıkları rahatsızlıklardan birisi olan kulak arkasında kemikte şişlik, çok üstünde durulmasa da ciddi sorunları işaret ediyor olabilir. Hem hayatı olumsuz etkilemesi, hem de ağrı gibi şikayetlerle yaşamı riske sokması gibi durumlardan kaynaklı olarak kulak arkasında kemikte şişlik problemi ile baş etmek gerekmektedir. Böyle bir durumda doktora hemen başvurulmalı ve gerekli kontrollerden geçilmesi gerekmektedir. İşte bu aşamada hangi nedenlerden dolayı bu şişliğin kulak arkasında bulunan kemikte yaşandığı da tespit edilecektir. Sizlere şimdi bunun nedenlerini, belirtilerini ve tedavisini aktarmak istiyoruz. Böylelikle daha dikkatli olacağınızı düşünerek, sizleri bazı hususlarda bilinçlendirmek istiyoruz.

Bağışıklık sisteminin önemli parçalarından birisi lenfatik adı verilen ve lenf bezlerinin bulunduğu parçadır. İşte bu alanda bulunan hücrelerin sayısı enfeksiyonlardan ve çeşitli nedenlerden dolayı artmaya başladığında şişlik meydana gelmektedir. Dolayısıyla kulak arkasında kemikte şişlik sebeplerinin temeli, lenf bezlerinin iltihaplanması veya enfeksiyonlara karşı dirençsiz hale gelmesidir.

Kulak arkasında kemikte neden şişlik olur?

Tükürük bezleri ile lenf düğümlerinde meydana gelecek olan çalışma bozuklukları bu rahatsızlığı ortaya çıkaracaktır. Böyle bir durumda vakit kaybetmeden uzman bir doktorla görüşmek gerekmektedir. Diğer bir yaygın nedeni ise kulak iltihaplarıdır ve kemiğin tam üstünde oluşması, şişlikle birlikte kızarıklıkları da meydana getirmektedir.

Eğer kulak arkasında şişliğin yanı sıra ağrı, beze gibi şikayetler varsa endişe etmemeli ve birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçmesini beklemeniz gerekmektedir. Eğer gittikçe büyüyorsa, şiddetini artırıyorsa veya farklı belirtileri gösteriyorsa, bu durumda doktora gitmeniz gerekmektedir. Çünkü çok daha ciddi rahatsızlıkları işaret edebileceğini de göz ardı etmemeniz, çok daha faydalı olacaktır.

Kulak arkasında kemikte oluşan şişlik nasıl tedavi edilir?

Kulak arkasında kemikte şişlik ve diğer şikayetler oluştuğunda, kısa süreli olarak geçmesini beklemeli ve bu aşamada evde bazı tedavi yöntemlerini uygulamalısınız. Bunlar arasında en yaygınları sıkıntı yaşadığınız bölgede sıcak kompres uygulamak olacaktır. Böylece daha rahat bir şekilde yaşamınızı sürdürmenizi sağlayacak olan adımı atmış olacaksınız. Boğazda veya sinüslerde meydan gelen enfeksiyonlara karşı sıcak içecekleri tüketmek ve çorba içmek de oldukça etkili olacaktır. Birkaç gün içerisinde geçmesini bu sayede sağlayabilir ve şikayetlerini de hafifletebilirsiniz.

Ancak bu sürelerde düzelmeyen ve şiddetini artıran, rahatsız edici boyutlara ulaşabilen kulak arkasında kemikte oluşan şişliklerle baş etmek için uzman bir doktora danışmanız ve muayene olmanız gerekmektedir. Enfeksiyon ve iltihap ilaçlarını doktor kontrolünde kullanmanız, etkili olacaktır. Bunun dışında tomografi çekilerek lenf bezlerinde herhangi bir ciddi sorunun olup olmadığı da kontrol edilerek bir sonuca varılacaktır. Tüm bunlar neticesinde uygun tedavi yöntemleri ile ilgili öneriler de doktorlarca sizlere sunulacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın