Kulak Arkası Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
815 görüntülenme
Kulak Arkası Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Arkası Ağrısı

Kulak arkasında hissedilen ağrı,ciddi sonuçlar doğurabilen hastalıkların habercisi olabilir. Hafife alınmaması gereken bu ağrının, birden çok nedeni olabilir.

Genellikle, kulak arkasındaki bölgede ağrı oluşturan faktörler şunlardır:

Kulak iltihabı nedeni ile oluşan kulak arkası ağrıları 
Kulağın arka bölgesinde bakterilerin artması ile  iltihap ya da enfeksiyon oluşabilir. Kulak arkasındaki ağrılar, iltihap nedeniyle oluşuyorsa, aynı bölge de iltihapa bağlı olarak şişlik de görülür. Şişliğin ve iltihapın kısa sürede geçmemesi halinde KBB uzmanına gidilmesi gerekmektedir.

Yağ bezesi nedeni ile oluşan kulak arkası ağrıları
Kulak arkasındaki bölgede,  iltihaplanma haricinde oluşan ağrılar, yağ bezlerine bağlı olarak görülüyor olabilir. Yağ bezeleri önemsiz ve basit ağrılar oluşmasına neden olabilir. Tedaviye gerek duyulmadan kendiliğinden kaybolurlar. Kulak arkasında, gözle görülebilen bir yağ bezesi oluşumu varsa, kısa süreli görülen şişlik çok önemsenmez.

Lenf düğümü ya da tükürük bezleri nedeni ile oluşan kulak arkası ağrıları
Kulak arkası ağrıları, eğer lenf düğümü ya da tükürük bezleri nedeniyle oluşmuşsa, kötü sonuçlar oluşturabilen bir hastalığın habercisi olabilir. Yaşanan ağrı dikkate alınarak bir uzmana başvurmak önemlidir. Bu tip ağrılar çok şiddetlidir ve kızarıklık oluşan kulak arkası bölgesinde sıcaklık hissedilmesine de neden olabilirler.

Çocuklarda, kulak enfeksiyonu yetişkinlere ogöre daha sık görülür. Bunun nedeni; çocukların kulak yapısının küçüklüğüne bağlı olarak östaki borusunun daha kısa ve yatay olmasıdır. Hangi sebeple oluşursa oluşsun kısa sürede iyileşme göstermeyen kulak arkası ağrılarında uzman bir hekime giderek, nedeni ve tedavisi için destek alınmalıdır.

Kulak arkası ağrılarının tedavisi için, öncelikle ağrıyı oluşturan neden saptanmalıdır. Gözle belirgin gözlenebilen bir şişlik ve yağ bezesi varsa, kendiliğinden geçmesi beklenir. Eğer kulak arkasındaki aprı enfeksiyon ya da mantar nedeniyle oluşmuşsa, bir uzmana başvurarak bilinçli bir şekilde tedavi edilmesini sağlamalıyız. Evde bulunan antibiyotikli merhemlerden ya da mantar ilaçlarından kullanmak tehlikeli sonuçlara yol açabilir. Lenf düğümü ya da tükürük bezlerinden kaynaklı bir ağrıdan şüpheleniyorsak,ihmal etmeden uzmanına başvurmak önemlidir. Bu şekildeki ağrılara, vücutta zararlı bir oluşum neden olabileceği için hekimin uygun gördüğü tetkik ve tedavileri uygulamak yaşamsal önem taşıyabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın