Kulak Altı Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
5.458 görüntülenme
Kulak Altı Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Altı Ağrısı

Yaşamın rahat ve kolay geçmesi için büyük görevi olan kulak, dış etkenlerden veya kulak içi rahatsızlıklardan kaynaklı birçok sorunla karşı karşıya kalır. Bunlardan biri de kulak altı ağrısı olarak adlandırılan, kulak arkası veya alt kısmında meydana gelen ağrılardır.

Kulak altı ağrısı, ağrıya neden olan sorunun içeriğine veya kişinin ağrı eşiğine göre şiddeti farklı olabilir. Ağrılara bu bölgede oluşan şişlikler de eşlik edebilir. Hafif ağrılar genelde önemsenmemekte veya nedeni bilinmediğinden bir tıbbi müdahale gerekip gerekmediği bilinmemektedir. Kulak altı ağrısı, şiddeti ne olursa olsun, doktor kontrolü veya bir tedavi gerektiren rahatsızlıktır.

Kulak Altı Ağrısı Nedenleri

Kulak iltihaplarından kaynaklı durumlarda, bu ağrılar meydana gelebilmektedir. Kulak iltihabına neden olan bakteri enfeksiyonları, kulak altı ağrısı olarak belirti vermektedir. Kulak iltihaplarında şişlikler de kulak altı ağrısı belirtilerindendir.

Kulak altı ağrısı rahatsızlığı ile birlikte şişlik de oluşuyorsa yağ bezelerinden kaynaklı olabilir. Yağ bezelerinde oluşan şişlikler ağrı yapmasa da sinirlere yapmış olduğu baskı ağrıya neden olur.

Kulağın maruz kaldığı darbe veya travmalar da kulak altı ağrısına neden olabilmektedir. Kulak bir darbeye maruz kalmadıysa, uyku pozisyonu veya kullanılan yastığın yapısı da kulak altı ağrısı için geçerli bir neden olabilir.

Kulak rahatsızlığından kaynaklı olmayıp başka sebeplerden dolayı da kulak altı ağrısı oluşabilir. Bunlardan biri de sivilcelerdir. Vücudun hemen hemen her bölgesinde oluşan sivilceler, kulak altında olması durumunda bu ağrıya neden olabilir.

Kulak altında, koltuk altında ve çene etrafında bulunan lenf bezleri iltihabı durumunda kulak altı ağrısı meydana gelebilir. Kulak altındaki lenf bezlerinin sebep olduğu bu ağrıların şiddeti yüksek olabilir. Lenf bezleri iltihabı ve şişlik oluşması kanser riski olmasa da aynı belirtiler olması nedeniyle, doktor kontrolü oldukça önemlidir.

Çocuklarda kulak altı ağrısının görülmesi durumunda mutlaka doktora başvurmak gerekir. Çocuklarda bu ağrılar genelde kulak enfeksiyonlarından kaynaklı olmaktadır.

Kulak Altı Ağrısı Tedavisi

Kulak altı ağrısına neden olan etkenin belirlenmesi ile tedavi bu yönde ilerlemektedir. Ağrı, kulak iltihabı nedeniyle olmuşsa uygulanacak tedavi kulak iltihabını gidermek yönünde ilaç tedavisidir. Tedavi antibiyotik ve kulak damlası destekli yapılır. Bu süreçte oksijenli su de dezenfekte özelliği ile, doktorlar tarafından önerilmesi durumunda kullanılabilir.

Lenf bezleri iltihabı nedeniyle kulak altı ağrısı oluşmuşsa, öncelikle lenf bezlerinde kanser bulgusu araştırılır. Kanser ihtimalinden ayıklanan bu sorun, ilaç tedavisi ile giderilmeye çalışılır

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 17 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın