Kulak Akması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
306 görüntülenme
Kulak Akması, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Akması

Fark ettiğiniz andan itibaren hem endişeye, hem de sağlık sorunlarına işaret edecek olan rahatsızlıklardan birisi kulak akması şeklinde görülmektedir. Ancak hangi durumlarda tehlikeli olduğunu bilmeniz halinde problemlerden daha kısa sürede kurtulmanız da mümkün olacaktır. Çünkü buna göre nasıl davranmanız gerektiğinin bilincine varabileceksiniz. Bu gibi durumlarda içinizin rahat etmesi ve hemen uzman bir KBB doktoruna başvurmanız için geçecek süreci paylaşmak istiyoruz. Kulak akmasının belirtilerini, nedenlerini ve tedavileri ile ilgili detaylı açıklamaları sizlerle paylaşacağız.

Kulak akması belirtileri ve nedenleri nedir?

Kulak akmasının başlıca nedenleri orta kulak iltihabı, üst solunum yolu iltihapları, sigaranın aşırı tüketilmesi veya dumanına maruz kalınması ve sinüzit olabilmektedir. Bunun dışında dış kulak iltihaplarının da kulak akmasına neden olabileceği görülmektedir.

Şiddetli darbenin alınmasının, kulak çöplerini çok fazla batırmanın veya kirli kalan kulakların da kulak akmasına neden olacak durumları ortaya çıkardığı görülmektedir.

Bu hastalıklar tedavi edilmediğinde kronik bir hale gelebilmektedir. Bunun dışında işitme kaybına neden olmaktadır ve baş dönmesi yapmaktadır. Dengenin kaybedilmesine neden olacak akıntılar meydana gelebilmektedir. Kötü kokulu olması halinde iltihapları işaret edecektir ve bu durumda tedavilerin uzman bir doktor tarafından yapılması gerekmektedir.

Kulak akması tedavisi nasıl yapılmaktadır?

İlk birkaç gün iyileşmesi beklenerek ciddi bir müdahale yapılmasa da, sonraki günlerde mutlaka bir tedavi gerektirmekte olan kulak akması için uzman bir KBB doktoruna gitmeniz gerekmektedir. Böylece kullanacağınız antibiyotiklerin ve diğer ilaçların da kulak akmasına iyi geleceğini görebilirsiniz. Tedavinin ne kadar süreceğini doktorların görüşleri çerçevesinde belirleyebilirsiniz. Bunun dışında yüzücü kulağı adı verilen dış kulak iltihabının tedavisi için damlalar verilmektedir.

Evde uygulayabileceğiniz yöntemler arasında valsalva manevrası yöntemi bulunmaktadır. Sıkça esnemek de yine bu yöntemler arasında yer almaktadır. Ancak tekrarlaması durumunda mutlaka uzman bir doktora görünmekte fayda vardır.

Kulak akıntısına ne iyi gelmektedir?

Hassas bir şekilde gerçekleştirilecek olan kulak temizliği, kulak akıntısına iyi gelmektedir. Ancak bunun kulak çöpü ile yapılmaması gerekmektedir. Çünkü bu kirleri ileri götürecek olup, tıkanıklığa neden olacaktır. Temizlikte tuzlu su karışımını kullanabilir ve bir pamuk yardımıyla birkaç damla damlatarak da gerçekleştirebilirsiniz. Bunun dışında bebe yağlarını veya mineral yağları alarak temizlik için kullanabilirsiniz.

Bitkisel olarak uygulayabileceğiniz diğer bir tedavi yöntemi ise sarımsak suyunu damlatmaktır. Bu aynı zamanda antibiyotik etkisini de kısa sürede hissettirecektir. Buharlı ve sıcak su uygulamaları iltihabın akıtılmasında işe yarayan yöntemler arasında yerini alacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 29 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın