Kulak Ağrısı Ve Çınlaması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
967 görüntülenme
Kulak Ağrısı Ve Çınlaması, Belirtileri ve Tedavisi

Kulak Ağrısı Ve Çınlaması

Kulak, hem işitme duyusunu yerine getirmek hem de dengeyi sağlamakla görevli önemli bir organımızdır. Bazı durumlarda, çeşitli sebeplere bağlı olarak kulakta ağrı veya çınlama oluşabilir. Ağrı ve çınlamanın sebepleri bazen basit bazen ciddi olabilir, bu nedenle ihmal edilmeden tıbbi takibi gereklidir.

Kulak Ağrısının Nedenleri

Kulak ağrısı, hafif şekilde seyredebileceği gibi, zonklama şeklinde şiddetli ağrılar olarak da görülebilir. Bazen ağrıya akıntı da eşlik edebilir. Eğer tedavi edilmezse, sonuç işitme kaybına kadar gidebilir.

-İç, orta veya dış kulak enfeksiyonu

-Soğuk algınlığı ve grip gibi kış hastalıkları

-Ağız ve diş hastalıkları

-Dalma veya uçma gibi eylemlerin sebep olduğu basınç

-Uzun bir süre, aşırı gürültülü ortamlarda bulunma

-Östaki borusunun tıkanması gibi sebepler, kulak ağrısının yaygın sebepleridir.

Kulak Ağrısının  Belirtileri

Aniden akıntıyla birlikte başlayan ağrı nöbetleri

Zaman zaman mide bulantısı

Duymada zorluk, kulak ağrısının en sık karşılaşılan belirtileridir.

Kulak Ağrısının Tedavisi

Kulak ağrısının tedavisi için, önce ağrının sebebinin belirlenmesi gereklidir. Ağrılar, genelde iltihaba bağlı olarak oluşan ağrılardır ve bunun için ilaç tedavisi uygulanmaktadır. Antibiyotik içerikli ilaçlar ve ağrı kesiciler, gerektiği zamanlarda kulak damlasıyla desteklenerek tedavi gerçekleştirilir. Tıbbi tedaviye ek olarak, günlük hayatta bazı noktalara dikkat etmek de, tedavinin olumlu yönde ilerlemesini sağlamaktadır. Yüksek sesli ortamlardan kaçınmak, kulağa hiçbir şekilde yabancı cisim sokmamak ve uçmak ile dalmak gibi basınç dengesizliğine sebep olan sporlardan bir süre uzak durmak, kulak ağrısının tedavisinde doktorun hastalarına önerisidir.

Kulak Çınlamasının Nedenleri

Kulaka çınlaması, kulakta zaman zaman hışırtı, pırpır veya ıslık gibi seslere benzer seslerin ortaya çıkmasıdır. Genelde geçicidir ancak bazı kişilerde hem yüksek şiddette hem de sürekli hale gelebilir. Sebepleri çok çeşitlidir.

Kulak Çınlamasının Nedenleri

-Kulak pası

-Orta kulak iltihabı

-Alerjik sebepler

-Grip, nezle gibi hastalıklar

-Kansızlık

-Kafa travmaları

-Yüksek ses

-Hormon değişiklikleri, kulak çınlamasının sebepleridir. Görüldüğü gibi, kulak çınlamasının basit sebeplerden önemli sebeplere kadar birçok sebebi bulunmaktadır. Bu nedenle, sürekli ve yüksek şiddette kulak çınlaması yaşayanlar, tedavi için mutlaka bir doktora başvurmalıdır.

Kulak çınlamasının belirtileri

Islık

Zil sesi

Uğultu

Pırpır

Tınlama gibi tuhaf sesler, kulak çınlamasının belirtileridir.

Kulak Çınlamasının Tedavisi

Kulak çınlamasının tedavisi için, sebebi belirlendikten sonra farklı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Tedavi için en çok uygulanan teknik ise, son zamanlarda tıp dünyasında büyük kolaylık sağlayan lazer yöntemidir. Lazer ile kulakta biyomanyetik etki oluşturulması, kulak çınlamasını büyük oranda tedavi etmektedir. Onun haricinde, düzenli spor, stresten uzak durmak, sigara ve alkol gibi alışkanlıklar varsa bırakmak, gürültülü ortamlarda bulunmamak, kulak çınlamasının tedavisinde etkilidir. Kulak çınlaması, daha çok psikolojik sebeplere bağlıdır ve yaşam tarzında yapılacak değişikliklerle giderilebilir.

Kulak ağrısı ve çınlaması, basit sebeplerden kaynakalanabileceği gibi çok ciddi hastalıkların habercisi de olabilir. Bu nedenle, bu iki durumdan birini sürekli olarak yaşayanlar, gereken müdahale için sağlık kuruluşlarının KBB bölümüne başvurmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın