Kulağın Kısımları, Türleri ve Özellikleri

yorumsuz
443 görüntülenme
Kulağın Kısımları, Türleri ve Özellikleri

Kulağın Kısımları

İşitme organı olan kulak vücutta yer alan en önemli organlardan biridir. İşitmenin yanında vücut dengesini de sağlayan kulak kendi içerisinde çeşitli bölümlere ayrılmaktadır. Bu bölümlere bakıldığında kulağın kendi içerisinde iç kulak, dış kulak ve orta kulak olmak üzere üç kısma ayrıldığı görülmektedir.

İç Kulak Ve Özellikleri

İç kulak görüntü itibariyle sümüklü böceklerin kabuk kısımlarını andırmaktadır. Kıvrık bir yapıya sahip olan bu bölüm orta kulağa oval şekilde bir pencere ile bağlıdır. Bu bağlantı kısmında tulumcuk adı verilen bir kısım vardır. Belirtilen kısımda daire şeklinde borular olmakla birlikte bunların içerisinden dolambaçlı olacak şekilde yollar geçmektedir. Bundan dolayı bu kısma dolambaç adı verilmiştir. Dolambaç adı verilen yapı zar ve kemik dolambaç olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Kemik yapıdaki dolambaç zar dolambacı kapsamaktadır.

İç kulakta labirent şeklinde olan sıvımsı bölümler duymaya yardımcı olarak beyne uyarı göndermektedir. İşitmenin yanı sıra vücutta dengenin sağlanmasına yönelik olarak da yarım daire şeklinde bölümler de iç kulakta yer almaktadır.

Orta Kulak Ve Özellikleri

Orta kulak olarak adlandırılan bölüm birbirine eklenmiş üç tane kemik ile kulak zarından meydana gelmektedir. Bu kısım içi hava ile dolu olan boşluk şeklinde de tabir edilmektedir. Orta kulağın içerisinde örs, östaki ve çekiç adı verilen kemikler bulunmaktadır. Bunlardan östaki hava basıncını dengeleyen kemiksi bir dokudur. Boru şeklinde olan bu kısım geniz ile orta kulak arasında yer alır. Üzengi kemiği ise en küçük yapıya sahip kemik olarak bilinmektedir ve bulunduğu alanda köprü görevi görmektedir. Orta kulakta yer alan bu üç kemik türü sayesinde vücuttaki basınç farkı dengeli hale getirilerek kulak zarının yırtılma olasılığı minimum düzeye indirilmektedir.

Dış Kulak Ve Özellikleri

Kulağın dış kulak kısmı göz ile görülebilen kısım olarak bilinmektedir. Bu kısımda kulak kepçesi ile kulak yolu bulunmaktadır. Kulak kepçesi kıkırdaklı yapı olarak tanımlanmaktadır. Burada dışarıdan alınan sesler kulak yoluna iletilir. Kulak yolu ise kulak kepçesi ile kulak zarı arasında yer alan ve üç santimetrelik kanaldır. Bu kısım işitme kanalı şeklinde de isimlendirilmektedir. Buranın asıl amacı kulak kepçesinde toplanan sesleri kulak zarına ulaştırmaktır. Bunların haricinde kulak yolunun üzerinde salgı bezleri de bulunmaktadır. Bu salgı bezleri kulak kirini oluşturmaktadır. Asıl amaçları ise kulağın içine giren tozu ve kiri biriktirerek bunların kulak zarının yırtılmasına sebebiyet vermesini önlemektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın