Kulağın İçinde Sivilce Çıkması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
1.013 görüntülenme
Kulağın İçinde Sivilce Çıkması, Belirtileri ve Tedavisi

Kulağın İçinde Sivilce Çıkması

Hem ergenlik dönemlerinde, hem de normal zamanlarda kulağın içinde sivilce çıkması gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Bunun pek çok nedeni bulunmaktadır ve daha çok çocukların karşılaştığı bir durumdur. Çünkü çocuklar kaşıdıklarında kulaklarını çizdirebilmekte veya mikropları daha fazla kaçırmaktadırlar. Bu nedenle de sivilcelerin oluşumuna neden olarak, kızarıklık ve ağrılarla birlikte oluşan şikayetlerde bulunmaktadır.

Sivilcelerin kulağın içerisinde zaman zaman çıkmaları,cildin yağlı olabileceğini göstermektedir ve ciddi bir sorunu işaret etmemektedir. Ancak daha sık çıkan sivilcelerde cildiye uzmanlarına görünmek gerekmektedir. Kulağın içerisinde herhangi bir müdahaleyi gerçekleştirip gerçekleştirmeyeceklerine böylece karar verebilmektedirler.

Kulağın içinde sivilce çıkarsa tedavi edilir mi?

Bu durumda tedavi için cerrahi müdahalelere çok fazla rastlanmamaktadır. Ancak enfeksiyon durumlarında bu yönteme başvurulmaktadır. Diğer sebeplerden dolayı ve ara ara çıkması durumunda ise daha çok evde tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Eczanelerden alınacak olan sivilcelere karşı kullanılan sabunlar da bunları geçirmek için etkili yöntemler arasında bulunmaktadır.

Kulağın içinde sivilce çıkmaması için neler yapılmalı?

  • Bu sivilcelerin çıkma nedenlerinden birisi de saçlar olabilir. Bu nedenle saçların aşırı yağlanmamasına özen göstermek gerekmektedir. Saçların zamanında temizlenmesi, bu tür şikayetleri oldukça azaltacaktır. Aynı zamanda şampuanla birlikte yağlanmasına neden olacak kremlerin de sıklıkla kullanılmamsı gerekmektedir.
  • Aynı zamanda kulaklarda sivilce oluşumunu tetikleyen terlemeye karşı da dikkatli olmak gerekmektedir. Çok fazla terlememek gerektiğinden, bu hususa özen göstermeniz yerinde bir davranış olacaktır. Böylelikle kulak içinde sivilce oluşumuna tedbir almış olacaksınız.
  • Kulağın içinde sivilce problemini yaşayanların saçlarını uzatmaması, kulak seviyesini geçmeyecek uzunlukları tercih etmesi gerekmektedir. Bu sayede kulağın kapanmaması, yağlanmadan kaynaklı olarak çıkacak sivilceleri de iyileştirecektir.
  • Cildin tamamında ve kulak bölgesinde kullanılan kremler nedeniyle gözenekler tıkanarak sivilcelere ve yağlanmalara neden olmaktadır. Böyle bir durumda kesinlikle uzak durulması gereken bir nokta olduğunu anlayabilirsiniz. Makyaj malzemeleri ve kremlerin hiç kullanılmaması veya kulak bölgesinden uzakta kullanılması doğru olacaktır.
  • Kulağınızın içerisinde sivilce çıkmasına engel olamıyorsanız, patlatmamaya da dikkat etmeniz gerekmektedir. Çünkü aksi halde mikropların çoğalmasına neden olacak hareketlerde bulunabilirsiniz. Bu da kötü sonuçları beraberinde getirerek size zor zamanları yaşatacaktır. Böyle bir durumda birkaç gün içerisinde kendiliğinden iyileşmesini bekleyebilirsiniz.
  • Beklenmedik durumları gördüğünüzde ve başka şikayetleri de yaşamaya başladığınızda hemen uzman bir doktora görünmeniz gerekecektir. Böylelikle neyi işaret ettiğini tespit ve teşhis edecek olan doktorlardan yardım alarak uygun bir tedavi ile bu şikayetlerden kurtulmayı da sağlayabilirsiniz.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın