Kulağa Tüp Takılması, Kulak Tüpü Nasıl Takılır?

yorumsuz
389 görüntülenme
Kulağa Tüp Takılması, Kulak Tüpü Nasıl Takılır?

Kulağa Tüp Takılması

Orta kulak bölümünde kulak zarının delinmesi ve havalandırmak amacıyla bu işlemin yapılmasına tıpta timpanostami denmektedir. Bu sayede orta kulakta havalandırma işlemi sağlanmaktadır ve bunun için takılacak olan tüpler ise ventilasyon tüpü olarak adlandırılmaktadır. Miringotomi adı verilen teknikle kulak zarının delinmesi işlemi git gide yaygınlaşmıştır. KBB doktorları tarafından günümüzde en çok uygulanan işlemlerden birisi haline gelmiştir. Haftalık veya yıllık olarak uzun süreli kulak zarında kalması hedeflenen tüpler bulunmaktadır.

Şimdi sizlere bu yazımızda kulak tüpü ameliyatının nasıl yapıldığını ve kulak tüpünün nasıl takıldığını paylaşmak istiyoruz. Bunun dışında kulak tüplerinin takıldığı bölgeler, seçilirken nelere dikkat edildiğine dair detaylar ve çıkarılmasına ilişkin bilgiler de sizlerle paylaşılacaktır. Böylece tedavileri hangi aşamada olacağınızı ve süreçle ilgili yolunda olmayan durumların neler olacağını da öğrenmiş olacaksınız.

Kulak tüpleri nasıl seçilmelidir?

Hastalarda kulak tüpleri seçilirken kulak zarının yapısına uygun olmasına dikkat edilmektedir. Ayrıca işitme kaybı miktarı ve uygulama esnasında aspite edilen sıvının özelliklerine göre de tüp şekilleri belirlenmektedir. Sizler de bu konuda uzman doktorlara başvurmayı ihmal etmemeli ve kısa sürede gerçekleşecek olan tedavilere başlamalısınız.

Kulak tüpleri hangi bölgede takılmalıdır?

Kulak tüplerinin kemiklerin bulunduğu bölgede ve orta kulak yapılarının mevcut olduğu arka üst kadranda takılmaması gerekmektedir. Genellikle ön alt veya arka alt kadrana takılmaktadır ve hiçbir şekilde zedelenmenin yaşanmamasına özen gösterilmektedir. Bu konuda uzman bir hekimin gözetiminde olmalı ve sizi en iyi şekilde yönlendireceğine inandığınız hekimlere güvenmeniz gerektiğini unutmamalısınız.

Kulak tüpleri takıldıktan sonra nelere dikkat edilmelidir?

Kulak tüpleri takıldıktan sonra en çok dikkat edilmesi gereken noktalardan birisi de su kaçırılmaması olacaktır. Böyle bir durumda hemen ilaçla tedaviye başlanacaktır. Bunun dışında dış kulak yolunda ameliyatın hemen ardından görülecek olan birkaç damla kanın normal olduğunu unutmamak gerekmektedir. Paniğe kapılmamalı ve gidişatın sorunlu olduğuna yönelik düşüncelere kapılmamalıdır.

Kulak tüpleri nasıl çıkarılmalıdır?

Kulak tüplerinin tercih edilmesinden sonra işitme kayıplarının az seviyede olması halinde kendiliğinden 6 aylık bir sürede atması beklenmektedir. Ancak bu süreçlerde atmadığında doktorlar tarafından çıkarılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın