Köpeklerde Kulak Mantarı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
602 görüntülenme
Köpeklerde Kulak Mantarı, Belirtileri ve Tedavisi

Köpeklerde Kulak Mantarı

Mantar, aslında yüzeysel mikotik enfeksiyondur. Bu hastalığın köpeklere bulaşmasındaki en büyük etken trikophytosise sebep olan pek çok mantar türünün bulunmasındandır. Trichopyton, mentagrophytes, m.fetis ve microsporumcanism köpeklerde en çok görülen mantar türleridir.

Köpeklerde kulak derisine bulaşan mantar,  iki gün boyunca kıl foliküllerine yerleşip kıllarla birlikte çoğalır. Bu kıl folikülleri yangısal bir ödem oluştururlar. Ardından ikinci bakteriyel enfeksiyonların da devreye girmesi ile kıl dökülmesi ve apse oluşumu başlar. Hastalığın normal seyrinde, mantarın bulunduğu bölgede daire şeklinde dökülmeler görülür. Köpeklerde bu rahatsızlığın görülmesindeki en büyük etkenler, iyi beslenmeme, stres, depresyon ve enfeksiyondur.

Köpeklerde Kulak Mantarı Belirtileri

Hastalık en çok yanak, baş, kuyruk ve bacaklara yerleşmektedir. Mantarların yerleştiği yerler oldukça belirgindir. Buralar kılsızdır ve kaşınma görülür. Zamanla dökülen tüylerin olduğu kısımlar genişler ve birleşir. Sonuç olarak buralarda geniş bir görünüm oluşur. Hastalığın kesin teşhisi için, laboratuvarlarda mantar izolasyonu yapılmalıdır.

Köpeklerde Kulak Mantarı Tedavisi 

-Bu hastalık kötü yaşam şartları ve kötü beslenme sebebi ile ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden köpeğin beslenmesine önem verilmeli ve yaşam şartları iyileştirilmeye çalışılmalıdır. Ayrıca hayvanların yaşadıkları yerler ve bakımları için kullanılan her türlü malzeme dezenfekte edilmelidir.

-Köpeklerde kulak mantarı tedavisi öncesi kıllarının iyice tıraş edilmesi gerekmektedir.  Köpeklerin haftada bir kez yaygın mikozlar dafunkosit bir aparatla banyo ettirilmesi gerekmektedir. Ayrıca antibiyotik preparatlar 5 hafta boyunca sürülmelidir.

– Kulak mantarı tedavisinde en çok, antifungal tablet preparatlar kullanılmaktadır.

-Günümüzde mantar oluşumuna engel olmak amacı ile sıklıkla mantar aşıları da kullanılır.

-Eğer köpekte kulak mantarı kronik bir hal almış ise, tedavisi uzun yıllar sürebilmektedir. Bu sebeple ne kadar erken teşhis konulursa, ne kadar erken tedavi edilirse, tedavi de o kadar etkili olacaktır.

-Köpeklerde görülen kulak mantarı insanlara da bulaşabilen bir hastalıktır. Bu sebeple bu hastalığı taşıyan hayvanlar ile temas sırasında dikkatli olunmalı ve hijyene çok fazla dikkat edilmelidir.

Erken teşhisi yapılabilirse köpeklerde kulak mantarı kısa sürede tedavi edilebilir. Aksi takdirde hastalık kronikleşebilir, tedavisi için sıkıntılı süreçler yaşanabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın