İç Kulak Tansiyonu, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
529 görüntülenme
İç Kulak Tansiyonu, Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak Tansiyonu

Kulaklarda çınlama, dolgunluk hissi, işitme kaybı ve baş dönmesi gibi sorunların birinin veya birkaçının görüldüğü hastalığa iç kulak tansiyonu denir. Bu hastalığın belirtilerini ilk olarak Fransız Doktor Prosper Meniere 1861 yılında bulmuştur. Bu hastalığa bu yüzden Meniere Hastalığı adı verilmektedir.

Erken tanı ve tedavi yapılmayan hastalarda tüm şikâyetlerin hepsi olur. Hatta bu şikâyetlere mide bulantısı ve kusma da eklenir. İç kulak tansiyonu genellikle genç bayanlarda görülen bir hastalıktır. Bu hastalığın normal tansiyon ile bir ilgisi yoktur. Bu hastalıkta iç kulak tansiyonu arttığında, şikâyetler nöbetler halinde gelir ve bazen birkaç dakika, bazen birkaç saat hatta bazen günlerce sürer. Bu nöbetlerin geliş gidiş saatleri hiç belli olmaz. Bazen şiddetli baş dönmesi şeklinde olur. İlk nöbetlerden sonra düzelen işitme kaybı zamanla kalıcı bir hal alır. Baş ağrısı yapmaz, mide bulantısı ve kusma olmazsa halsizlik olmaz. Vestibüler testi yapıldığı zaman, uyarılan kulak normaldir, uyarılmayan kulakta iç kulak tansiyonu vardır.

İç Kulak Tansiyonu Belirtileri

İç kulak tansiyonu belirtileri, şiddetli baş dönmesi ve kulakta doluluk hissidir. Baş dönmesi o kadar şiddetli olur ki, kişi ayakta durmakta zorlanır ve kişinin günlük işlerini yapmasını engeller. Kulakta sürekli çınlama olması iç kulak tansiyonunun belirtisidir. Bu belirtiler hastaların psikolojilerini bozar ve kişileri asabileştirir.

Diğer bir belirti de işitme kaybıdır. Nöbetler halinde gelen bu işitme kayıpları, öğrenim gören hastalarda öğrenime engel olur. Genetik yollarla da geçme ihtimali vardır. Ayrıca iç kulak tansiyonu sebepleri arasında, stres, alkol, sigara, uykusuzluk, yorgunluk, hiper tansiyon, şeker hastalığı, yağlı beslenme, kronik hastalıklar, böbrek yetmezliği ve tuz tüketimi sayılabilir.

İç Kulak Tansiyonu Tedavisi

İç kulak tansiyonunun tedavisi yoktur. Belirtiler ortaya çıktıkça, bu belirtilere göre tedavi yöntemleri uygulanır. Tıbbi tedavinin yanında alternatif tedavi yöntemleri de vardır. Tuz ve yağ tüketimine sınır getirilmelidir. İç kulak tansiyonu, başka bir hastalığa bağlı olarak ortaya çıkıyorsa bu hastalığın tedavi edilmesi ile ortadan kalkar.

Bu hastalığın görüldüğü insanlar çok hassas yapıya sahiptirler. Öyle ki, kulak çınlamaları bile bu kişilerde psikolojik sorunlara yol açmaktadır. İç kulak tansiyonu problemlerinde genelde kaba seslerin duyulması zorlaşır. Bu da özellikle bayanlarda büyük sorun haline gelir. Bazı hastalarda bayılma ve kulaktan sıvı gelmesi gibi durumlar olabileceği için, acil müdahaleye ihtiyaç olabilir. Bu yüzden en yakın sağlık kuruluşuna haber verilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 24 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın