İç Kulak Kristalleri, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
1.266 görüntülenme
İç Kulak Kristalleri, Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak Kristalleri 

Kulak, meydana gelen ses dalgalarını elektrik dalgalarına çevirerek beyne göndermesi, böylece işitmeyi ve dengeyi sağlaması açısından büyük önem taşıyan bir organımızdır. İnsan kulağı üç bölümden oluşmaktadır. Bunlar; dış kulak, orta kulak ve iç kulaktır.

Dış kulak, ses dalgalarını kulak zarına ulaştırır. Bunun yanında kulak zarının yumuşak ve nemli kalmasını sağlar. Orta kulak, çekiç, örs ve üzengi kemikleri sayesinde ses dalgalarını iç kulağa ulaştırır. Asıl duymayı sağlayan “korti” organı ise iç kulakta yer almaktadır.

Vücut dengemizi sağlamamız açısından hayati önem taşıyan kulağımızda, kristaller yer almaktadır. Bu kristaller iç kulakta yer alırlar ve denge sağlamamız açısından önemlidirler. Kulak kristallerinin denge sağlamada önemli rol oynamasının sebebi ise bulundukları bölgeden üç ayrı denge kanalının geçiyor olmasıdır. Bu denge kanalları içinde iç kulak sıvısı da yer almaktadır. İç kulak sıvısı sayesinde gözlerimiz kapalı olsa dahi öne, arkaya, sağa ve sola hareket edebiliriz.

Kulak kristalleri iç kulak bölgesinde sabit olarak bulunmaktadır. Kristallerin normal çalışmaları dışında hareket etmeleri ve sabit durmamaları halinde vücut dengesi sarsılır.

İç Kulak Kristallerinin Kayma Sebepleri 

İç kulak kristallerinde pek çok sebepten kayma meydana gelebilir. Vertigo, iç kulak kristallerinin kaymasına sebep olan hastalıkların başında gelir. Ayrıca üst solunum yolları enfeksiyonu, kulak içi enfeksiyonları ve başa alınan darbeler de iç kulak kristallerinin kaymasına neden olabilmektedir. Kristaller yerinden oynadığında ise denge sıvısı serbest kalır, yayılır, baş dönmesi ve mide bulantısına sebep olur.

İç Kulak Kristalleri Kayma Belirtileri 

Kulak kristallerinde kayma sonucunda en çok görülen belirti baş dönmesidir. Ancak bazen baş dönmesinin yanında mide bulantısı da görülebilir. Eğer mide bulantısı ilk belirti olarak görülüyorsa, yine onu takiben baş dönmesi şikayeti ile karşılaşılmaktadır.

İç Kulak Kristalleri Kayma Tedavisi 

İç kulak kristallerinin kayması bir kulak burun boğaz uzmanı tarafından teşhis edilir. Doktor tarafından denge sıvısı sınamaları yapılır. Teşhisin tam olarak konulmasının ardından tedaviye başlanır.

Tedavi yapılırken ilk olarak denge manevrasına başvurulur. Denge manevrası ile kulak içine dağılan denge sıvısının yerine getirilmesi hedeflenir. Ancak denge manevrasının ardından hastanın şikayetleri sona ermeyebilir. Baş dönmeleri devam edebilir. Bu durumda hasta kendine dikkat etmelidir. Baş dönmesinin olduğu tarafa yatılmamaya özen gösterilmelidir. Yatarken bile sağdan sola, soldan sağa dönerken dikkat edilmelidir. Aniden eğilmek ve kalmak gibi hareketlerden uzak durulmalıdır. Tedaviyi takip eden uzman hekim tarafından önerilmesi durumunda boyunluk kullanımına da başvurulabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın