İç Kulak Kaşıntısı, İç Kulak Kaşıntısı Tedavisi

yorumsuz
422 görüntülenme
İç Kulak Kaşıntısı, İç Kulak Kaşıntısı Tedavisi

İç Kulak Kaşıntısı

İç kulak kaşıntısı günlük yaşamda pek çok kişinin başına gelebilecek rahatsız edici durumlardan biridir. Havaların ısınmasıyla birlikte kulak kaşıntısı şikayeti daha da artmaktadır. Sıcaklığın yanı sıra kulağın kulak çubuğuyla çok sık temizlenmesi de kaşıntının artmasına neden olmaktadır. Çünkü kulak, kiri kendini savunmak maksadıyla üretmektedir.

İç kulak kaşıntısının nedenlerinden biri de alerjik durumlardır. Vücudunun diğer bölgelerinde alerjiye bağlı olarak ortaya çıkan egzama, mantar gibi hastalıklar kulak kaşıntısına da yol açabilmektedir. Bunun yanı sıra bazı gıda maddelerine karşı alerjisi olan kişiler için de benzer durum söz konusudur. Bu kişilerin kaşıntıya karşı önlem almaları tavsiye edilmektedir.

İç Kulak Kaşıntısına Karşı Önlemler

Ne tür kaşıntı olursa olsun kesinlikle sürekli kaşınmamalıdır. Bu durum kaşıntının daha da artmasına sebep olmaktadır. İç kulak kaşıntısı rahatsız edici boyutlarda ise mutlaka doktora başvurulmalıdır. Çeşitli bakteriler kulakta kaşıntıya sebep olacağından dolayı kaşıntıyı önlemek için havuza ya da denize girerken kulak tıkacı kullanılması tavsiye edilmektedir. Havuzlar bu açıdan daha tehlikeli olduğundan dolayı denize girmek daha iyidir.

Herhangi bir alerji durumu iç kulak kaşıntısını tetiklediğinden dolayı alerjiye yol açan faktörlerden uzak durulmalıdır. Eğer gıda alerjisi varsa o besin tüketilmemelidir. Ayrıca kulak çubuğunu çok fazla kullanmak da kaşıntıya yol açacağından dolayı haftada bir kez duş aldıktan sonra kulak çubuğu kullanılması önerilmektedir.

İç Kulak Kaşıntısı Tedavisi

İç kulak kaşıntısı için tedavi uygulamadan önce kaşıntıya yol açan sebep belirlenir. Sebepten emin olunduktan sonra ona göre tedavi uygulanır. Eğer mantar nedeniyle kaşıntı varsa mantarı geçirmeye yönelik tedavi uygulanmaktadır. Ancak kaşıntının sebebi mantar değil de alerjik bir durum ise alerjik durumu ortadan kaldırmak ve bağışıklık sistemini daha güçlü hale getirmek için ilaç tedavisi verilmektedir. Tüm bu işlemlerin uzman doktorlar tarafından yapılması gerekmektedir. Bilinçsizce uygulanan tedavi daha ciddi sorunlara yol açmaktadır. İç kulak kaşıntısı altında yatan neden herhangi bir hastalık ise o hastalığı ortadan kaldırmaya yönelik tedavi uygulanmalı ve düzenli şekilde sürdürülmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 23 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın