İç Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
679 görüntülenme
İç Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak İltihabı

Diğer adı labirent olan iç kulak, kulağın iç kısmında yer alan yapıların genel ismidir. Kulağın bu kısmında kemik ve zar ile çevrili dokular yer almaktadır. İç kulak iltihabında ise adından da anlaşılacağı üzere bu dokular iltihap kapmaktadır. Bu iltihap türü, diğer iltihaplara kıyasla oldukça önemli ve ciddidir. Çünkü vücut dengesinde bozulmalara, işitmede güçlüklere yol açmaktadır. Hatta bakteriler nedeniyle bir iltihaplanma söz konusu ise bu durumda işitme kaybının tedavi edilmesi son derece zordur. Dolayısıyla iç kulak iltihabı belirtileri hakkında bilgi sahibi olunması önem taşır.

İç Kulak İltihabı Belirtileri Nelerdir?

İç kulak iltihabı belirtileri içerisinde en önemlileri duyma ve denge bozukluğudur. Bunun yanı sıra gözde odaklanma sorunu ve göz hareketlerinin kontrol edilememesi söz konusudur. İltihap ile birlikte çoğunlukla kulak ağrısı da meydana gelmektedir. Ancak kulak ağrısının görülmediği hastalar da bulunmaktadır.

Kulakta çınlama da iç kulak iltihabı belirtileri arasında yer alır. Bu hastalarda çınlamaya ek olarak mide bulantısı ve kusma şikayetleri de görülmektedir. İltihap denge bozukluğuna yol açtığından dolayı hastalarda bulunulan ortamın döndüğü hissi meydana gelir. Şiddetli baş dönmesi denge yitimine neden olur.

Belirtiler doktora tamamen anlatılır ve buna yönelik olarak tedavi uygulanır. Eğer başarılı sonuç elde edilirse hastalığın bir daha ortaya çıkma ihtimali oldukça düşüktür.

İç Kulak İltihabı Nedenleri

İç kulak iltihabının nedenleri orta kulak iltihabı, beyin zarı iltihabı(menenjit) ve çeşitli bakteriler kaynaklı olarak sayılmaktadır. İç kulaktan aldığı bilgilerin beyine iletilmesini sağlayan vestibüler sinirin iltihaplanması da iç kulak iltihabı nedenleri arasında yer almaktadır. Bunların yanı sıra şiddetli stres altında olmak, sigara ve alkol kullanmak, yakın tarihte solunum yolu iltihabı geçirmek de iltihap nedenleri olarak belirtilir.

İç Kulak İltihabı Ve Tedavisi

İç kulak iltihabı genel olarak birkaç hafta içerisinde tedavi edilmektedir. Uygulanan tedavide antibiyotik ilaçlar, antihistemanler, kulak damlası ve sakinleştiriciler kullanılmaktadır. Mide bulantısını ve kusmayı önlemek için ise içerisinde compazine gibi etken madde bulunan bulantı önleyiciler kullanılmaktadır. Antibiyotik genellikle bakteri kaynaklı iç kulak iltihabında uygulanır.

İç kulak iltihabına karşı evde alınacak önlemlerde ise sarımsak, zeytinyağı ve soğan suyu son derece etkilidir. Bunlara ek olarak tedavi süresince yoğun ışık altında durulmaması gerekir. Ayrıca ani hareket etmekten de uzak durulmalıdır. Eğer çok ciddi durum söz konusu ise nadiren de olsa tedavi için cerrahi müdahale yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 2 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın