İç Kulak Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
473 görüntülenme
İç Kulak Hastalıkları, Belirtileri ve Tedavisi

İç Kulak Hastalıkları

İnsan vücudunun, normal bir işleyiş düzeni vardır. Her organın, bu işleyişte bir düzeni bulunmaktadır. Herhangi bir organda meydana gelecek ufak bir rahatsızlık bile, normal vücut işleyişinin bozulmasına sebep olabilir. Kulak, sağlıklı bir vücut için önemli görevleri bulunan organlardan birisidir. Ancak, bazen kulakta görülebilecek herhangi bir rahatsızlık, kişinin yaşam kalitesini ileri derecede bozmaktadır. Çok sıkıntı veren kulak hastalıklarının başında ise, iç kulak hastalıkları gelmektedir. İç kulak hastalıkları, birçok farklı sebepten dolayı oluşabilir.

İç Kulak Hastalıklarının Nedenleri

İç kulak hastalıkları, çocuklarda ve yetişkinlerde görülebilen bir kulak hastalığıdır. Temel sebebi, bakterilerdir. Üst solunum yolu enfeksiyonu, menenjit ve zatürrenin yanısıra, boğaz iltihaplanmaları, iç kulak hastalıklarına sebep olabilir. Onun haricinde, iç kulaktaki sıvıların artması şeklinde kendini gösteren meneire hastalığı da, iç kulak hastalıklarının nedenlerinden birisidir.

İç Kulak Hastalıklarının Belirtileri

Baş dönmesi: İç kulakta, dengeyi sağlamakla görevli olan sıvılar vardır. Bu nedenle, iç kulakta oluşabilecek herhangi bir hastalık, baş dönmesi ve denge kaybına yol açar.

Kulak çınlaması: Çoğu zaman hepimiz kulak çınlaması yaşarız. Ancak, bu çınlamanın önemli bir iç kulak hastalığından kaynaklanabileceğini düşünmeyiz. Oysa kulak çınlaması, iç kulak hastalıklarından birisinin belirtisi olabilir.

Yorgunluk: Kulak, önemsiz gibi görünse de, vücudumuzda en önemli görevleri bulunan organlardan birisidir. Bu önemli görevlerin başında da, dengeyi sağlamak gelmektedir. İç kulakta oluşacak bir hastalık, başta denge kaybına bağlı sersemlik olmak üzere, bütün vücut düzenini alt üst edeceğinden hastada belirgin şekilde yorgunluk görülür.

Kulak ağrısı: Tüm organlarda olduğu gibi, kulakta oluşan bir hastalık da ağrı yapmaktadır. Özellikle de iç kulak hastalıkları, tedavisi geciktiğinde şiddeti giderek artan bir ağrıya neden olmaktadır.

Duyma kaybı: Kulak hastalıklarının en doğal belirtilerinden birisidir duyma kaybı. Üstelik, iç kulakta bir hastalığa bağlı olarak duyma kaybı oluşmuşsa ve gereken müdahale yapılmazsa, hastalığın şiddeti giderek artmakta işitme kaybı daha ciddi boyutlara ulaşmaktadır.

Konuşma bozuklukları: İç kulak hastalıkları, denge kaybına yol açtığı için doğal olarak konuşma bozukluğuna da sebep olabilir. Hasta, sürekli sersemlemeye ve dengesini kaybetmeye bağlı olarak zaman zaman konuşmada güçlük çekmektedir.

İç kulak hastalıklarının sebebi ne olursa olsun, mutlaka tedavi edilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde, kalıcı sorunlara yol açabilir. Bu sorunların en önemlisi ise, işitme bozukluklarıdır.

İç Kulak Hastalıklarının Tedavisi

İç kulak hastalıklarının tedavisi için öncelikle, çeşitli tetkikler sonucunda tanı koyulur. Röntgen, muayene ve birtakım tahlillerle tanı koyulduktan sonra, tedaviye başlanır. Tedavi için öncelikle, hastalığın ilerleyerek daha önemli boyutlara ulaşması önlenir. Sonrasında ise, hastada ağrı, şişlik, denge kaybı, baş dönmesi, işitme ve konuşma bozukluğu gibi bulgular göz önünde bulundurularak uygun ilaç tedavisine başlanır. İltihap kaynaklı hastalıklar, antibiyotik ile tedavi edilir. İltihabı gidermek için uygulanan antibiyotik tedavisi, ağrı kesici ilaçlarla desteklenir.

İltihaplanma haricinde, farklı sebeplere bağlı olarak oluşan iç kulak hastalıkları da, genel olarak ilaçla tedavi edilir. Bazı durumlarda, daha profesyonel müdahale gerekebilir. İç kulakta meydana gelebilecek bir rahatsızlık, hastanın bütün yaşamını alt üst edeceğinden ve kalıcı sorunlara yol açabileceğinden, mümkün olan en kısa sürede tedavi edilmelidir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın