Hamilelikte Orta Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
550 görüntülenme
Hamilelikte Orta Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Orta Kulak İltihabı

Bayanlar için en hassas oldukları dönemlerden birisidir hamilelikleri. Çünkü vücutlarında sürekli değişimler meydana gelir ve hem kendileri, hem de bebekleri için endişelenmektedirler. İşte böyle bir durumda orta kulak iltihabının nasıl belli olacağını ve bunun ne gibi sonuçları beraberinde getireceğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Aynı zamanda tedavisi için gerekli olan adımlardan da söz edeceğiz ve hem sizin, hem de bebeğinizin sağlığı için neler yapmanız gerektiğini aktarabileceğiz.

ANNE ADAYINI HUZURSUZ EDEBİLECEK BİR DURUM

Hamilelikte orta kulak iltihabı oluşmasının çeşitli nedenleri olabilir. Hormonal değişiklikler ve enfeksiyonlar bunun başında gelmektedir. Soğuk algınlığı veya sinüzit gibi rahatsızlıklar da buna zemin hazırlayacaktır. Bu nedenle ilk olarak tedavisinde bu rahatsızlıkların iyileştirilmesi ve geçirilmesine yönelik adımlar atılacaktır. Böylece anne adayının ve bebeğin huzursuzluklarının geçirilmesine yönelik çalışmalar yapılacaktır. Daima kendisinden önce bebeğini düşünecek olan anne adaylarını rahatlatmak ve şikayetlerini azaltmak son derece mühimdir. Huzursuzluğun geçmesiyle birlikte, kısa sürede tüm semptomlarının da düzeleceğine değinilecektir.

Böylelikle zararsız ve kusursuz bir biçimde adımların atılması sağlanacaktır.

HAMİLELİKTE ORTA KULAK İLTİHABI TEDAVİSİ

Anne adayının hamilelikte orta kulak iltihabı olması halinde ilaç tedavisine başlanmadan önce doktora danışmak gerekmektedir. Anne adayının ve bebeğin zarar görmemesi son derece önemlidir. Bu nedenle de tedavisinde antibiyotik kullanması gereken anne adaylarına, doktorların karar vereceği doğrultuda adımları atması sağlanacaktır.

HAMİLELİKTE ORTA KULAK İLTİHABINDA BİTKİSEL TEDAVİ

Hamilelikte orta kulak iltihabında ayrıca bitkisel tedavi yöntemlerinden de bahsedebileceğiz. Birkaç damlalık zeytinyağını damlattığınızda yumuşayacağını hissedebilirsiniz. Böylece ağrılı bölgeden de kurtulabileceğinizin farkına varacaksınız. Bir diğer yöntemi ise tuzlu su ile gargara yapmaktır. Bu enfeksiyondan kurtulmak için iyi bir yöntem olacaktır. Bu bitkisel tedaviler sayesinde daha kısa sürede iyileşebileceğinizin farkına varacaksınız, ancak hafif olmayan rahatsızlıklarda özen gösterilmesi gerekmektedir.

DAHA İLERİ SEVİYELERE GEÇMEMESİNİ ÖNLEYİN

Sizlere bu yazımızda hamilelikte başınıza gelebilecek olan orta kulak iltihabından bahsettik. Buna göre ileri seviyelere geçmemesi için alınacak tedbirleri uygulamadan önce dikkat etmeniz gereken bir hususa daha değineceğiz. Bu yöntemleri tek başınıza uygulamadan önce doktorunuza danışabilirsiniz. Çünkü tahmin ettiğinizden daha ileri seviyede olabilir ve bu durumda mutlaka ilaç tedavisine başlamanız gerekecektir. Ayrıca dengeli beslenerek de kendinizi koruyabilirsiniz. Ancak kesinlikle hafife almamanız gerektiğini anlamanız gerekmektedir. Aynı zamanda vitaminleri almak da son derece önemli olacaktır. Anne adaylarının bu hususlara dikkat etmeleri halinde, hamilelikte orta kulak iltihabını daha ileri seviyelere götürmeden geçmesini sağlayabileceklerini aktarabiliriz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 24 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın