Hamilelikte Kulak Tıkanması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
1.776 görüntülenme
Hamilelikte Kulak Tıkanması, Belirtileri ve Tedavisi

Hamilelikte Kulak Tıkanması

Bayanların anne olmak için gün saydıkları hamilelikte, vücutlarında bazı değişimler meydana gelmektedir. Bunlardan birisi olan kulak tıkanmasının, hamilelik sürecinde meydana gelmesi halinde hangi belirtileri verdiğini ve nasıl tedavi edilmesi gerektiğini merak ediyorsanız, bu yazımız tam size göre. Endişeye kapılmanıza neden olan rahatsızlıklardan birisi olacağı için sizleri de bu konuda bilgilendirmek istiyoruz. Anne karnındaki bebeğin ve anne adayının zarar görmemesi adına hamilelikle kulak tıkanmasının nasıl tedavi edilmesi gerektiğini bu yazımız sayesinde öğrenmenize olanak veriyoruz.

Hamilelikte Kulak Tıkanması Belirtileri Nelerdir?

Birkaç gün sürebilmekte olan ve şiddetini artıran hamilelikte kulak tıkanmasının belirtileri arasında ağrılar, kusmalar veya ishal gibi şikayetler yer alabilmektedir. Ayrıca ateşin artması, sarı bir akıntının görülmesi de yine bu belirtiler arasında bulunabilmektedir. Böyle durumlarda endişeye kapılmadan ve hatalı bir davranışta bulunmadan hemen doktora kontrole gidebilirsiniz. Vücudunuzda ve hormonlarda meydana gelen bazı değişikliklerin buna yol açabileceğini unutmamanız gerekmektedir. Size en uygun tedavi yöntemlerinden bahsedeceklerini de böylece görmüş olacaksınız.

Hamilelikte Kulak Tıkanması Nasıl Önlenir?

Eğer kulağınızda meydana gelen kirlerden ötürü tıkanmalar yaşanmışsa, size uygun bir damla verilecektir. Böylece kirin yumuşatılmasına olanak verilecektir. Tıkanma problemi de böylece kısa sürede iyileştirilecektir. Ayrıca oksijenli sudan birkaç damla kullanmanız halinde de yine dışarıya atılmasını sağlayabileceğinizi unutmamalısınız.

Bazı basit yöntemler arasında ise kulak basıncını azaltan sürekli yutkunma hareketi bulunmaktadır. Bunu da uygulamaya başladığınızda, yine şikayetlerinizin azalacağını görebilirsiniz. Bu durumda kulak tıkanmasının da önleneceğine şahit olabileceksiniz.

Ayrıca parmaklarınızı burun deliklerinizde tutarak ve kapalı bir hale getirerek, ağızdan nefes aldığınızda ve sonrasında hem ağzı, hem de burunu kapatarak, nefesinizi vermeye çalıştığınızda, kulak tıkanıklığını giderecek olan yöntemlerden birisiyle daha tanışabileceğinizin farkına varacaksınız. Hamilelikte büyük ölçüde şikayetleri gideren yöntemlerden birisi olarak tercih edilmektedir. Uzman doktorların da görüşleri sayesinde uygulayacağınız bu yöntemlerle birlikte sizler de çok daha kısa sürede çözümleri elde edebilirsiniz.

Hamilelikte Kulak Tıkanması Tedavisi Var Mıdır?

Bazı durumlarda bakteriyel faktörlerden ve enfeksiyonlardan kaynaklı olarak yaşanan kulak tıkanmalarının tedavisi için çeşitli ilaçlar tavsiye edilecektir. Antibiyotik içerikli olan veya ağrı kesici özelliği bulunan bu ilaçlar sayesinde sizler de istediğiniz sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Enfeksiyonlardan kaynaklanması halinde bu ilaçların tam size göre olduğunu görebileceksiniz. Ancak doktorunuzun belirlediği dozların dışına çıkmamanız gerektiğinin de bilincine varmalısınız. Kulak burun boğaz doktorlarının görüşleri ile birlikte bu yöntemleri uygulamalısınız ve ne kadar memnun kalacağınızı da görmelisiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 27 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın