Gentagut Kulak Damlası, Kullanımı ve Faydaları

yorumsuz
2.605 görüntülenme
Gentagut Kulak Damlası, Kullanımı ve Faydaları

Gentagut Kulak Damlası

Dış kulak ve orta kulak bölgesinde meydana gelen rahatsızlıklarda genellikle kulak damlası şeklinde ilaçlar kullanılır. Dış kulak yoluna damlatılan ilaçlar, kulak kanalı boyunca ilerleyerek yolculuğunu kulak zarında sonlandırır. İlaç eğer kulak zarı sağlamsa orta kulağa geçemez. Gentagut kulak damlası, hem kulakta hem de gözlerde kullanılan ve etken maddesi gentamisin sülfat olan antibiyotik bir ilaçtır. Antibiyotik bir ilaç olduğu için bakteriler üzerinde öldürücü bir etkiye sahiptir. Gözler ve kulaklardaki iltihabi durumların tedavisinde kullanılır.

Gentagut Kulak Damlası Faydaları

Gentagut kulak damlası göz ve kulak enfeksiyonlarında kullanılır. Genellikle dış kulak yolu iltihapları, kulak akıntıları, dış kulakta bulunan egzamalar, çıbanlar, göz kapağı ve göz kornea tabakası iltihabı, gözyaşı kesesinin iltihabı, göz kapağındaki yağ bezelerinin iltihabı, gözü koruyan zarın iltihabı ve yabancı cisimlerin gözden uzaklaştırılması ile ilgili enfeksiyonlarda kullanılır.

Gentagut Kulak Damlası Uygulaması

Öncelikle ilaç doktor tarafından nasıl reçete edildiyse o şekilde kullanılmalıdır. Kulağa uygulanacaksa, kulak yolu iyice temizlendikten sonra, baş yana yatırılıp, kulak kepçesinden tutularak geriye doğru çekilir ve doktorun önerisine göre ilaç kulak yoluna damlatılır. Bir süre bu şekilde beklendikten sonra kalkılır. Göze uygulanacaksa, baş geriye doğru yatırılır ve alt göz kapağı aşağıya doğru çekilir ve yukarıya doğru bakılarak ilaç damlatılır ve göz kapağı kapatılır.

Gentagut Kulak Damlası Uyarıları

  • İlacın etken maddesine karşı duyarlılığı olan hastalarda kullanılması uygun değildir.
  • Hem göze hem de kulağa uygulanabilen bir ilaç olduğu için damlalıkları ayrı ayrı kullanılmalıdır.
  • Göze damlatılırken parmakla gözün iç kısmına doğru hafifçe bastırılarak, ilacın gözyaşı kanalına gitmesi engellenmelidir.
  • İlaç bakteriyel enfeksiyon tedavisinde kullanılır. Eğer mantar hastalığı varsa bu ilaç kullanılmamalıdır.
  • Kulak zarı delik olan hastaların bu ilacı kullanmadan önce doktora bu durumu bildirmeleri gerekir.
  • Damlalıklar hiçbir yüzeye temas ettirilmemelidir.
  • Kontakt lens kullanan hastaların bu ilacı kullanmadan önce doktoruna danışması uygun olur.
  • Hamilelikte ve emzirme döneminde ilacı kullanmadan önce doktora danışmak gerekir.
  • İlaç göze uygulandığında bulanıklık yaptığından, dikkat gerektiren işler yapılmadan önce bulanıklığın gitmesi beklenmelidir.

Gentagut Kulak Damlası Yan Etkileri

Genellikle gözlerde yan etkiler görülür. Kızarıklık, kaşıntı, şişme, yanma ve batma hissi meydana gelir. Bu yan etkiler görüldüğünde doktora danışmak gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 6 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın