Gece Kulak Uğultusu, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
410 görüntülenme
Gece Kulak Uğultusu, Belirtileri ve Tedavisi

Gece Kulak Uğultusu

Günlük yaşamda uyku çeşitli sebepler dolayısıyla bölünmektedir. Bunlardan biri de gece kulak uğultusudur. İlk etapta çok fazla önemsenme de gece kulak uğultusu belli bir süre sonra uykuları kabusa çevirebilmektedir. Bu nedenle kulak uğultusuna yol açan faktörler araştırılmalı ve bu sorunu çözmeye yönelik tedavi uygulanmalıdır.

Gece kulak uğultusuna yol açan pek çok faktör vardır. Bunlardan biri psikolojik durumlardır. Yani gerçekte herhangi bir uğultu ya da buna benzer durum yokken bazı insanlar kulak uğultusu yaşadıklarını öne sürmektedir. Bunun yanı sıra yorgunluk ve halsizlik de kulak uğultusuna sebep olmaktadır. Dolayısıyla kulak uğultusunu önlemek için vücudu dinlendirmeye özen gösterilmelidir. Alınan bazı ilaçların yan etkilerinin de gece kulak uğultusuna yol açtığı belirtilmektedir.

Gece Kulak Uğultusu Ve Belirtileri

Gece kulak uğultusu çeşitli belirtilerle ortaya çıkmaktadır. Bunlar içerisinde baş ağrısı, baş dönmesi, denge bozukluğu gibi durumlar ortaya çıkabilmektedir. Kulak uğultusu ihmal edilmemeli ve bu sorunun yaşanmaması için önlem alınmalıdır. Bu önlemler için ise uzman doktora başvurulmalı ve bilinçli şekilde davranılmalıdır.

Gece Kulak Uğultusunun Nedenleri

Kulak uğultusunun nedenlerinin başında yüksek şiddetli ses gelmektedir. Bu kapsamda konser, ateşli silah, patlama gibi yüksek tonlu sesler yer almaktadır. Yüksek ses sonucunda insanlar hala bu ses devam ediyormuşçasına kulaklarında uğultu hissederler.

Çeşitli hastalıklar da kulak uğultusuna yol açmaktadır. Bunlar içerisinde kulak enfeksiyonları, alerjik durumlar, kulak zarında yırtılma, tümör, anevrizma gibi durumlar yer alır. Ayrıca alkol kullanımı ya da kullanılan bazı ilaçlar da gece kulak uğultusuna sebep olabilmektedir. Görüldüğü üzere pek çok sebebi bulunan bu duruma karşı sebebe bağlı olarak tedavi uygulanmaktadır.

Gece Kulak Uğultusu Tedavisi

Kulak uğultusunu önlemek için öncelikle yüksek sesli ortamlardan uzak durulmalıdır. Eğer bu ortamlarda bulunmaya mecbur kalınırsa kulak tıkacı kullanılmalıdır. Beslenme şekline dikkat edilmeli, tuz tüketimi azaltılmalıdır. Çünkü tuz tüketimi orta kulakta sıvı birikmesine neden olur. Ayrıca kahve, kola, sigara ve çay da kulak uğultusunu artırdığından dolayı bunların tüketimden de kaçınılmalıdır.

Gece kulak uğultusu ilaçların yan etkisinden dolayı oluyorsa bu durum doktora bildirilmelidir. Bu neticede doktor kullanılan ilaçların dozunu tekrar gözden geçirmektedir. Bunların yanı sıra gece kulak uğultusu tedavisi için işitme cihazı, nöroterapi, psikolojik destek, a vitamini desteği, spor gibi tedavi şekilleri de önerilmektedir. Bunların her biri gece kulak uğultusu tedavisinde fayda sağlamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 22 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın