Gebelikte Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
408 görüntülenme
Gebelikte Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Gebelikte Kulak Ağrısı

Kulağımız, duyu organlarımız içinde hayati önem taşıyan ve eksikliğinde birçok sorunu da beraberinde getiren bir organımızdır. Gözümüz, ağzımız ve burnumuz gibi kulak temizliğine ve korumasına da son derece dikkat edilmeli olası problemlere karşı önlem alınmalıdır. Kulağımız, işitmemizi sağladığı gibi aynı zamanda vücudumuzu da dengede tutar. Çok ilginçtir ki vücudumuzda bulunan bağırsak, kalp, karaciğer ile ilgili noktalar kulağımızda mevcut şekilde bulunur. Dolayısıyla bu organlarımızda ortaya çıkan bir problem de kulak ağrısının tetikleyicisi olabilir.

Gebelikte Kulak Ağrısı Neden Olur?

Kulağın herhangi bir şekilde hasar alması, kulak ağrısının ortaya çıkmasına sebep olur ve bu ağrıyı yaşayan kişileri son derece rahatsız eder. Kulak ağrısı, katlanılması zor bir problem olup, bu sorunun gebelerde ortaya çıkması durumu daha da tedirgin edici olmaktadır. Çünkü uygulanacak tedavi sürecinde bebeğin zarar görmemesi en önemli koşuldur.

Gebelikte kulak ağrısı yaşayan kişiler, her şeyden önce detaylı bir muayeneden geçmelidir. Yaşanan ağrıların, iltihap ve travma gibi birçok sebebi olabilir. Bu duruma en iyi yön verecek olan kişi, bu konuda uzman olan hekiminiz olacaktır. Gebelikte kulak ağrısı yaşanmasının özel bir nedeni yoktur. Bir takım etkenler bu durumu gebelik süresinde ortaya çıkarmış olabilir. Bakıldığında, hamilelik süresince, vücudun içinde bulunduğu geniş kapsamlı değişiklikler, bunun yanında kulaktan salgılanan antikorlar, kulağın yapısında önemli değişikliklere yol açmaktadır.

Yaşanan kulak ağrıları, anne karnındaki bebeğe doğrudan zarar vermese de uygulanacak tedavi süreci bebeği etkileyebilir. Bu hususta da rahat ilaç kullanımı sağlanamamaktadır.  Özellikle antibiyotik kullanımının yapılacak olması, anneyi de bebeği de olumsuz etkileyebileceğinden farklı seçenekler ile uygulanabilmektedir.

Gebelikte Kulak Ağrısının Tedavisi Nasıl Olur?

Gebelikte yaşanan kulak ağrısı sonucu, atılacak ilk adım alanında uzman bir hekime başvurarak muayene olmaktır. Ancak, gebeler bazı hususlara da dikkat ederek kulak sağlığını koruma durumuna katkı sağlayabilirler. Öncelikli olarak kulak pamuğu kullanımına dikkat edilmeli, kulak pamuğu kulak içine 1 cm den fazla sokulmamalıdır. Çünkü kulak pamuğu oradaki kirleri ne kadar içeri iterse kulak için o kadar zararlı olacaktır.

Kulak sağlığı için ve ağrı yaşanmasının önüne geçebilmek için, kulağı sıcak tutmak oldukça önemlidir.  Duş aldıktan sonra saçınızı özenle kurutmalı, ıslak bırakmamalı ve olası bir iltihap probleminin önüne geçmelisiniz.  Duş alırken kulağınıza su kaçırmamaya özen göstermenizde, yaşanacak olan kulak ağrısının önüne geçebilir.  Aldığınız tüm önlemlere rağmen gebelikte kulak ağrısı problemi yaşıyorsanız hiç korkmadan hekiminize giderek durumu anlatın. Hekiminiz size ve bebeğinize en uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın