Evde Kulak Temizleme, Evde Kulak Temizleme Yöntemleri

yorumsuz
775 görüntülenme
Evde Kulak Temizleme, Evde Kulak Temizleme Yöntemleri

Evde Kulak Temizleme

Kulak kirinin tıp dilindeki ismi cerumen olarak bilinir. Kulak için doğal kayganlaştırıcı olan kulak kiri, kulağı ona zarar verebilme olasılığı bulunan bakterilere karşı korumaktadır. Bundan dolayı kirler antibakteriyel özelliğe sahiptir. Bazı durumlarda bu kirler dış kulağa doğru ilerlerler ve bu hallerde kulak kirlerinin doğal yöntemler ile temizlenmesi tavsiye edilir.

Düzenli olarak temizlenmeyen kulak kiri, kulakta tıkanıklık oluşmasına sebebiyet vermektedir. Bunun için kulak kiri temizliğinde genellikle akla ilk gelen malzeme kulak çubuğu olsa da uzmanlar kulak çubuğu kullanımını önermemektedir. Çünkü bu temizleme şeklinde kulak kiri temizlenmek yerine kulak kanalının daha ileri kısımlarına itilmekte ve bu da tıkanıklığa yol açmaktadır.

Kulak Kiri Nasıl Temizlenmelidir?

Kulak kiri temizlemek için evde yapılacak yöntemlerin başında tuzlu su gelmektedir. Bunun için bir çay kaşığı tuz ile yarım bardak su karıştırılır. Pamuk yardımıyla bu karışımdan birkaç damla kulağa damlatılır ve üç ile beş dakika arasında beklenir. Daha sonra ise kulağın ters tarafına baş çevrilir ve tuzlu su dışarı akıtılır. Bu sayede kirler dışarı çıkar ve bir bez ile silinir.

Oksijenli su da tuzlu su ile benzer etkiye sahiptir. Bu su kulak damlalığı ile kulağa birkaç damla damlatılır ve bir süre beklenir. Dışarı çıkan kirler daha sonra dikkatlice temizlenir.

Evde kulak temizleme yöntemlerinden biri de bebe yağı kullanmaktır. Bebe yağı kulak kirini yumuşatarak dışarı atma özelliği ile bilinir. Kullanımı tuzlu su ile benzer şekildedir. Kulağa beş damla damlatılan bebe yağı bir süre kulakta bekletilir ve daha sonra kafa ters tarafa çevrilerek damlanın dışarı akması sağlanır. Bununla birlikte kulak kirleri de dışarı çıkmaktadır.

Evde Kulak Kiri Temizleme

Evde kulak kiri temizleme yöntemleri içerisinde sirke ve ispirto kullanımı da yer alır. Buna göre aynı miktarda sirke ile ispirto birbiriyle karıştırılır. Elde edilen karışıma batırılmış pamuk kir olan kulağa iki ya da üç damla damlatılır ve biraz beklenir. Ardından kafa ters tarafa çevrilir ve kir dışarı çıkarılıp temizlenir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 29 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın