Dış Kulak, Dış Kulak İltihabı Belirtileri

yorumsuz
524 görüntülenme
Dış Kulak, Dış Kulak İltihabı Belirtileri

Dış Kulak

Günlük yaşamda pek çok aksilik yaşayabilir ve sağlık sorunlarıyla boğuşmak zorunda kalabilirsiniz. Bazı hususlarda dikkat etmediğinizde kulakta oluşan olumsuzluklar, dış kulak iltihabını ortaya çıkarmaktadır. Kişilerin hangi durumlarda dış kulak iltihabına zemin hazırladığını ve bunu nasıl anlayabileceklerini bu yazımızda detaylı bir şekilde inceleyeceğiz.

Dış kulak iltihabı nedir?

İnsanların havuz veya deniz gibi ortamlarda bulunması ya da kirli sularda kalması neticesinde dış kulak iltihabı oluşabilmektedir. Çünkü buna neden olan bakterilerin veya mantarların hızlıca çoğalmasına uygun ortamlarda kalınmaktadır. Şiddetli bir ağrı ile başlayan ve akıntı, işitme azlığı veya kaşıntı gibi etkilerini göstermekte olan dış kulak iltihabında kızarıklığın da görüldüğünü söyleyebiliriz.

Kulağınızın sudan veya nem gibi faktörlerden kaynaklı olarak zarar görmesi neticesinde özellikle yaz aylarında daha sık bir şekilde görülen dış kulak iltihabı, ayrıca bilinçsizce kullanılan takı veya küpelerden de kaynaklanmaktadır.

Dış kulak iltihabında riskli gruplar kimlerdir?

Daha önce bu sorunu yaşayan kişilerin risk grubunda olduğunu söyleyebiliriz. Eğer sizler de bu konuda geçmişte bir deneyim yaşamışsanız, suyla direkt temastan kaçınmanız gerekmektedir. Duş alırken, havuzda veya denizde suyun temiz olmasına ve kulağınızın temizliğine önem vermeye dikkat etmelisiniz.

Bununla birlikte şeker hastalığı olanlar, organ nakli yapılanlar, kanser tedavisi görenler, AIDS hastaları veya beslenme bozuklukları olanlar, dış kulak iltihabına karşı dikkatli olmalıdırlar.

Kulağın içini temizlemek amacıyla kullandığın cisimlerin, alerjik durumların veya kulağın yıkanmasının dış kulak iltihabına sebep olabileceğini göz ardı etmemek gerekmektedir.

Dış kulak iltihabı tedavisi var mıdır?

Kişilerin ezbere ilaç almaması gerekmektedir ve hemen uzman bir doktora görünmesi şarttır. Böylece ileri seviyelere ulaşmadan ve kalıcı işitme kayıplarına neden olmadan hemen tedavisine başlanması gerekmektedir. Eğer kir probleminden kaynaklanıyorsa ve mantar gibi zararlılar bulunuyorsa, böyle bir durumda temizleme işleminin uzman doktorlar tarafından yapılması ve gerekli gördüğü ilaçların kullanılması gerekmektedir.

Bununla birlikte hastaların kulaklarını kuru tutması gerekir. Duşa girdikten sonra saçları yıkarken kulaklara su gitmesi engellenmelidir. Gerekirse bunun için pamuk tıkanması da gerekir. Diğer yandan ise su sporlarından kaçınmalı, kaşımamaya ve ovmamaya da özen gösterilmelidir. Doktorların öngöreceği ilaçların veya damlaların dışında bir tedavi uygulanmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 3 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın