Dış Kulak Yolu, Dış Kulak Yolu İltihabı Belirtileri

yorumsuz
399 görüntülenme
Dış Kulak Yolu, Dış Kulak Yolu İltihabı Belirtileri

Dış Kulak Yolu

Kulağımızın çeşitli bölümleri vardır ve bunlardan en dış kısımda bulunanı, dış kulak yolu şeklinde anılmaktadır ve orta kısma doğru ilerlemektedir. Bu kısımda çeşitli rahatsızlıklar meydana gelebilir ve insanların büyük sorun yaşamasına yol açabilir. Çünkü verimli çalışmayı engelleyen, dikkati dağıtan ve farklı sebeplerden dolayı oluştuğu için de aklınızda sürekli bir soru işaretine yol açan dış kulak yolu iltihabının belirtileri ve nasıl iyileşeceği konusunda sizinle önemli paylaşımları yapmak istiyoruz.

Bu konuda bilgi sahibi olmanız, tedaviyi daha kısa yoldan gerçekleştirmeniz açısından da etkili olacaktır.

Dış kulak yolu iltihabı nedenleri nelerdir?

Sürekli kirli sularda yüzüyorsanız ve gerekli hijyene özen göstermiyorsanız, başınıza gelecek olan rahatsızlıklardan birisi de dış kulak yolu iltihabı olacaktır. Bununla birlikte kulağınızı çöple sürekli karıştırmanız ve yabancı cismin kulağınızın içerisine kaçması da buna neden olabilir. Ayrıca alerjik durumlarla karşılaştığınızda ya da kulağınızı duş gibi ihtiyaçlarınızdan sonra çok nemli bıraktığınızda bu gibi durumları yaşayabilirsiniz.

Dış kulak yolu iltihabı belirtileri nelerdir?

Dış kulak yolu iltihabı yukarıdaki nedenlerden ötürü oluştuğunda şiddetli bir kaşıntı yaşanacaktır. Ayrıca kötü bir koku ve akıntı da beraberinde gelecektir. İltihabın etkisiyle ağrı veya tıkanıklık gibi şikayetleri de yaşadığınızda, mutlaka uzman bir KBB doktoruna görünmeniz gerekmektedir. Eğer kızarıklık ve şişlik olursa, tedaviyi buna göre şekillendireceklerdir.

Dış kulak yolu tedavisi için neler  yapılmalıdır?

Eğer doktorlarınızın verdiği ilaçları düzenli olarak kullanırsanız, kısa sürede sonucu elde edebilirsiniz. Kulak tıpası kullanarak hava almasını engellememeniz gerekmektedir. Bunun dışında saçlarınızı yıkadığınızda veya kulağınız nemlendiğinde, hemen kurulamak amacıyla pamuk tıkayabilirsiniz. Su sporlarını yapmaya ara vermeniz de buna bir çözüm olacaktır. Tekrar başlamak için ise mutlaka doktorunuza danışmanızın faydası olacaktır. Sürekli olarak kulaklarınızı kaşıma hissi olduğunda veya ovmaya başladığınızda, tedaviye hemen başlayacak olan doktorlarınızla görüşebilirsiniz. Bu durumda sizler için uygun ilaçlar ve damlalar verilecektir. Bu da kulağınızdaki kaşıntı, ağrı veya akıntı gibi şikayetlere karşı iyi gelecektir. Üstelik dış kulak yolu iltihabını kısa sürede iyileştirecek olan etkilerini de görmeniz böylece mümkün olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler:
Eklenme Tarihi: 5 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın