Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
392 görüntülenme
Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu, Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu

Dış kulak yolu enfeksiyonu eksternal otit olarak adlandırılmaktadır. Bu enfeksiyon genellikle yaz aylarında havuz ya da deniz gibi ortamlar yoluyla ortaya çıkmaktadır. Bunun yanı sıra sıcak havalar ve fazla rutubetli bölgeler de dış kulak yolu enfeksiyonu oluşumunu tetiklemektedir.

Enfeksiyon nedeni virüsler, bakteriler ve mantarlar olarak belirtilmektedir. Enfeksiyonun olduğu dış kulak kendini kulak ağrısı, kulakta işitme bozukluğu, kulak içerisinden akıntı, kulakta kaşıntı, ya da ileri vakalarda kulağın şişmesi ve kızarması gibi şikayetlerle belli etmektedir. Enfeksiyon eğer ileri derecede ise hastalar yemek yiyemez hale gelmektedirler. Bu nedenle enfeksiyonun ilerlememesi açısından belirtiler fark edildiği anda mutlaka tedavi uygulanmalıdır.

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu Ve Belirtileri

Dış kulak yolu enfeksiyonu ilk aşamada ağrı ile ortaya çıkmaktadır. Ağrının yanı sıra kulakta sarı ve kötü kokulu akıntı görülmektedir. Kulakta tıkanma, iltihaplanma ve kızarıklık da görülebilir. Bazı durumlarda kulak enfeksiyona bağlı olarak şişmektedir. Bunların haricinde kulak derisinde pullanma ve dökülme de ortaya çıkmaktadır.

Kulak ile oynamak ya da dokunmak da belirti olarak ortaya çıkan ağrıyı artırmaktadır. Bu nedenle ağrı olduğunda kulağa dokunulmamalı, belirtiler fark edildiğinde en kısa süre içerisinde doktora başvurulmalıdır.

Dış kulak iltihabı görüldüğünde kulakta kaşıntı da olabilir. Ancak o bölgeyi kaşımak kaşıntının artmasına yol açacağından dolayı kesinlikle kaşınmamalıdır. Bazı hallerde ise kaşıntı ile birlikte ateş de görülebilir.

Dış Kulak Yolu Enfeksiyonu Ve Tedavisi

Başta dış kulak yolu enfeksiyonu olmak üzere tüm hastalıkların tedavisinde bilinçsizce kullanılan ilaçlar hastalığın daha da ilerlemesine yol açmaktadır. Bu nedenle belirtiler ortaya çıktığında mutlaka vakit kaybetmeden doktora gidilmelidir. Tedavi için öncelikle hastalığa yol açan faktör belirlenir. Eğer dış kulak yolunda herhangi bir kir ya da mantar varsa muayene sırasında bunlar temizlenmektedir. Bunlar temizlenmeden yapılan muayene neticesinde yapılan tedavi başarılı olmamaktadır.

Dış kulak yolu enfeksiyonu tedavisi için genel olarak kulak damlaları tercih edilmektedir: Ancak kulak damlalarının açıldıktan on beş gün sonra daha kullanılmaması gerektiği unutulmamalıdır. Kulak damlasına ek olarak verilen çeşitli ilaçlar da dış kulak yolunda meydana gelen enfeksiyonu geçirmektedir.

Tedavi sürecinde çoğunlukla ilk üç gün içerisinde enfeksiyona bağlı olarak ortaya çıkan şikayetlerde azalma görülür. İlerleyen on günlük süreçte ise iyileşme tamamlanır. Enfeksiyon ne kadar erken fark edilirse kulakta meydana gelen ağrının şiddeti de o kadar az olmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 21 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın