Dış Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
670 görüntülenme
Dış Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak İltihabı

Dış kulak iltihabı, çeşitli sebeplere bağlı olarak oluşan ve çeşitli sağlık sorunlarına sebep olan bir hastalıktır. Hem çocuklar, hem de yetişkinler arasında sık rastlanan dış kulak iltihabı, enfeksiyonu derecesine göre farklı belirtilerle kendini gösterir.

Dış Kulak İltihabının Nedenleri

Dış kulak iltihabının nedenleri, çok çeşitlidir. En yaygın görülen sebebi ise, nemdir. Özellikle yazın, nemin fazla olduğu bölgelerde bulunanlarda, dış kulak iltihabı şikayetlerinin görülme sıklığı artar. Yüzücülerde de çok fazla görülür çünkü, havuzun kirliliği, bakterilerin üremesini kolaylaştırdığından enfeksiyona sebep olur. Kulağa su kaçması da, neme sebep olmasından bakteri ve virüslerin üreyerek iltihaba sebep olmasını kolaylaştırır.

Dış kulak iltihabının bir diğer nedeni ise tahriştir. Şampuan, saç kremi ve diğer kozmetik ürünlerinin sebep olduğu kaşıntı, iltihaplanmaya ve daha da çok kaşınarak iltihabın yayılmasına sebep olur. Kulak çöpü, kulakların tahriş olmasına sebep olana etkenlerdendir.

En sık görülen kulak hastalıklarından birisi olan orta kulak iltihabının yayılarak dış kulağa ulaşması, sebep olduğu iltihap ve akıntıyla birlikte dış kulak iltihabına  neden olur.

Dış Kulak İltihabının Belirtileri

Kaşıntı: Dış kulak iltihabının belirtileri arasında ilk sırada yer almaktadır.

Akıntı: Dış kulak iltihabı, enfeksiyon arttıkça akıntıya sebep olur. Bu akıntı, kanlı veya iltihaplı olabilir.

Duyma sorunları: Dış kulakta iltihaplanma olması hastanın zaman zaman duyma problemi yaşamasına sebep olur. İşitme sorunları genelde geçicidir. Tedaviye başlandığında, hastanın duyma ile ilgili olumsuz şikayetleri azalır.

Ağrı: Dış kulak iltihabının en can sıkıcı belirtisidir. İltihaplanmanın derecesinin artması, şiddeti giderek artan ağrıya sebep olabilir. Dış kulağa dokunulduğu zaman ya da kulak kaşındığı zaman ağrı daha da artar.

Döküntü: Kulak derisinde döküntü ve pullanma ortaya çıkmışsa, dış kulak iltihabından şüphelenilmelidir.

Tıkanıklık: Kulaktaki iltihaplanma, tıkanıklığa sebep olabilir.

Şişlik: Dış kulak iltihabı, kulak çevresinde ya da, boyun lenf bezlerinde şişme yapabilir.

Dış Kulak İltihabının Tedavisi

Dış kulak iltihabı için, ilaç tedavisi uygulanır. Tanısı koyulduktan sonra verilecek ilk ilaç antibiyotiktir. Enfeksiyonun derecesine ve beraberindeki belirtilere göre doktorun uygun gördüğü antibiyotik ile tedaviye başlanır. Antibiyotik içerikli kulak damlaları, spreyler ve ağrı kesici ilaçlar ileri dış kulak iltihabının tedavisi desteklenir.

Dış kulak iltihabı, ilaçlarla basit şekilde tedavi edilebilen bir hastalık olsa da, zamanında müdahale edilmezse daha önemli sorunlara sebep olabilir. Bu nedenle, bahsedilen belirtilerle karşılaşıldığında, tedavi için sağlık kurumlarının ilgili tıbbi bölümlerine başvurulması gerekir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın