Dış Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
631 görüntülenme
Dış Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Dış Kulak Ağrısı

Dış kulakkulak kepçesi ve dış kulak kanalı olarak iki farklı bölümde incelenmektedir.

 • Kulak kepçesi; dış ortamdan aldığı ses dalgalarını dış kulak kanalına iletir. Bu organ; cilt, cilt altı dokusu, kondriyum ve kıkırdak zarı bölümlerini içerir.
 • Dış kulak kanalı; ön kısımda kıl folikülleri, ter, yağ ve serümen bezlerini içeren kıkırdaktan, orta kısımda kemik çatı ve kulak zarından oluşur.

Dış kulak ağrısı, dış kulağa bağlı organların rahatsızlıklarına bağlı olarak oluşur;

Kulak Kepçesine Ait Hastalıklar: şekil bozuklukları, otohematom (ağrılı şişlik), zona zoster oticum, perikondrit ve kulak kepçesi tümörlerinden oluşur.

Dış Kulak Kanalı Hastalıkları: dış kulak kanalı iltihabı olmak üzere, dış kulak kanalı egzaması, dış kulak kanalında kulak kiri yani buşon birikimi, dış kulak kanalına yabancı cisim kaçması, büllöz mirinjit, kulak mantarı,kulak mantarı, malign otitis eksterna, egzostoz ve dış kulak kanalı tümörlerinden oluşur.

Dış kulakta görülen ağrı, en çok dış kulak iltahabı nedeniyle görülür;

Dış Kulak İltihabı

Dış kulak iltihabı, kulak yolunda şişlik ve ağrı ile karakterize bir rahatsızlıktır. Diğer belirtileri ise; işitmede azalma, kızarıklık, kulağa dokunulduğunda zaman ağrının artması, kulaktan iltihap nedenli bağlı koku gelmesi, boğaz bölgesine indiği durumunda ise boğazda kaşınma hissigörülmektedir. Dış kulak iltihabı zamanında tedavi edilirse, iltihabın kronikleşmesi engellenir. Çocuklardan daha sık yetişkinlerde görülmekte olan bu iltihaplanmalar, genellikle antibiyotik ile tedavi edilir.

Dış Kulak İltahabının Belirtileri

Orta kulak iltihabında olduğu gibi, kulak bütünüyle dokunmaya karşı hassaslaşabilir ve şiddetli ağrı görülebilir. İltahaplanma, kulak zarına kadar indiği zaman işitme kaybına yol açabilir.

Yetişkinlerde en sık görülen dış kulak iltihabının belirtileri:

 • Dış kulak bölgesinde hissedilen şiddetli ağrı
 • Kulağa dokunulduğu zaman ağrının artması
 • Kulak kaşıntısı
 • Şişlik
 • Kızarıklık
 • Kulaktan iltahaba bağlı olarakkötü koku gelmesi
 • Kulak kanalının tıkanmasıyla işitmede kayıp
 • Geçici işitme kayıpları
 • Kulaktan akıntı gelmesi

Dış Kulak İltahabının Tedavisi

Dış kulak iltihabı olan hastalar, kulağının kirden tıkandığını sanarak, kulak temizleyici veya ince eşyalar ile kulak kanalını açmaya çalışabilirler. Ancak bu çok tehlikelidir; kulak zarı yırtılmasına ve enfeksiyon sorununun daha da derine inmesine neden olacağından, kesinlikle yapılmaması gereken bir davranıştır. Doktor; iltihabın ne kadar ilerlemiş olduğunu görmek için, çeşitli aletlerle kulağı inceleyebilir. Hafif düzeyli iltihaplanmalar için; antibiyotikli kulak damlaları, ilerlemiş iltihap içinse; ağızdan hap olarak alınan antibiyotik tedavisi önerilir. Ağrının dayanılması zor olduğu durumlarda, ağrı kesici de kullanılabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 28 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın