Çocuklarda Orta Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
513 görüntülenme
Çocuklarda Orta Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Orta Kulak İltihabı

Orta kulak iltihabı, en sık görülen çocukluk çağı hastalıklarındandır. Daha çok, bir üst solunum yolu enfeksiyonunun belirtisi olarak ortaya çıkan bu hastalık, farklı sağlık şikayetlerine de sebep olabilir. Bilindiği üzere kulak, iç kulak, orta kulak ve dış kulaktan oluşur. Farklı sebeplere bağlı olarak kulakta birçok hastalık ortaya çıkabilir ancak en çok şikayet edilen orta kulak iltihabıdır.

Dış kulaktan alınan sesi iç kulağa iletmekle görevli olan çekiç, üzengi ve örs kemiklerinin bulunduğu orta kulak, östaki borusuyla genize bağlıdır. Yani orta kulakta oluşacak herhangi bir hastalık, boğaz ve baş ağrısı ile burun akıntısı şikayetine de sebep olabilir. Orta kulak iltihabı çocuklarda, yetişkinlere oranla daha fazla görülür.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabının Nedenleri ve Belirtileri

Özellikle kış ve bahar aylarında, çocuklarda burun ve boğaz bölgesinde bakterilerin sebep olduğu iltihaplanmalar oluşur. Orta kulak, östaki borusuyla geniz boşluğuna bağlı olduğundan, bu bakteriler genizden orta kulağa ulaşır. Ayrıca, bazı alerjik durumlarda veya geniz eti varlığında, orta kulakta ödem oluşabilir. Östaki borusunun kısa olması, çocuklarda orta kulak iltihabının yaygın olarak görülmesinin en büyük sebebidir.

Yetersiz beslenme, sigara dumanı ve okul ortamı gibi sebepler de, orta kulak iltihabının nedenleri arasındadır. Belirtileri ise şunlardır:

 -Şiddetli ağrı: Orta kulak iltihabı, ödemin kulak zarına baskı yapmasından dolayı ağrıya sebep olur. Küçük çocuklar ağrıyı, huzursuzluk, ağlama ve sıkıntı gibi hareketlerle belli ederler.

-Yutkunmada zorluk: Üst solunum yollarındaki ödem sebebiyle çocuk, yutkunmada zorlanır.

-Çiğneme zorluğu: Üst solunum yollarındaki ödem ve orta kulaktaki iltihap, çocuğun çiğnemede zorluk çekmesine sebep olur.

-İştahsızlık: Çiğneme ve yutkunma zorluğu, doğal olarak hastada iştahsızlık da yapar.

-Uykusuzluk: Ağrı, yutkunma zorluğu, huzursuzluk ve iştahsızlık gibi ciddi sorunlar, hastada uykusuzluk yapar.

-Akıntı: Orta kulaktaki basıncın artması, kulak zarının delinmesine bağlı olarak iltihaplı ve zaman zaman kanlı akıntıya sebep olur.

Çocuklarda Orta Kulak İltihabının Tedavisi

Çocuklarda orta kulak iltihabının tedavisi, otoskop denilen özel aletle teşhis koyulduktan sonra uygun şekilde yapılır. Çocuğun yaşı, enfeksiyonun ciddiyeti ve ilerlemişliği ile ne sıklıkta geçirildiğine dair bilgiler, orta kulak iltihabının tedavisinde göz önünde bulundurulan etkenlerdir. Tedavi genel olarak antibiyotik ve ağrı kesicilerle yapılır ancak çok ileri vakalarda sıvının boşaltılması gerekebilir. Bazı durumlarda kulağa tüp takılması gerekebilir.

Çocuklarda orta kulak iltihabı ciddi bir hastalıktır ve tedavisi yapılmazsa işitme kaybına sebep olabilir. Bu nedenle, orta kulak iltihabından şüphelenilen durumlarda mutlaka doktora başvurulmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın