Çocuklarda Kulak Şişmesi, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
624 görüntülenme
Çocuklarda Kulak Şişmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Şişmesi

Çocuklarda her yaş aralığında görülebilen rahatsızlıklardan birisi de kulak şişmesidir. Çeşitli nedenlerden dolayı ortaya çıkabilen bu rahatsızlık ağrı veya kızarıklıklara da neden olabilmektedir. Kulağın farklı bölgelerinde görülen bu şişmelerin nedenlerini, belirtilerini ve tedavilerini merak edenler için bu yazımızda açıklamaya çalışacağız. Böylece en etkili yöntemlerle kısa sürede nasıl iyileşeceğini görmüş olacaksınız.

Çocuklarda Kulak Şişmesinin Nedenleri ve Belirtileri

  • Kıkırdağın İltihaplanması

Kulak memesinin üst kısmında küpe, piercing gibi takıların kullanılması, kulakta kesik veya yırtığın bulunması ve kulağın iç kısmında gerçekleştirilen cerrahi operasyonların sonucunda oluşan bazı kontrol dışı durumların da çocuklarda kulak şişmesine neden olabileceği söylenebilir. Bu durumda kıkırdağın iltihaplanmasıyla birlikte kulağın görünür bir kısmında meydana gelen bir rahatsızlık olarak görülmektedir.

  • Dış Kulağın İltihaplanması

Yüzdüğünüz suların temiz olmaması, egzama gibi deri hastalıkları veya kulak çöplerinin bilinçsiz kullanılması neticesinde dış kulak iltihaplanarak çocuklarda kulak şişmesine neden olmaktadır. Kulağın dış kısmında şişlik ve kızarıklık belirtileri ile birlikte görülebilir.

  • Alerjik Durumlar

Kulağa değen herhangi bir yabancı maddenin alerjiye neden olmasından dolayı böyle bir durum yaşanabilir. Çocuklarda kulak şişmesi ve kulak memesinde şişmelerin görülmesinin en yaygın nedenlerinden birisi olarak görülmektedir.

  • Böcek Isırmaları

Çocuklarınız uykuya daldığında herhangi bir şikayeti olmazken, uyandığında kulağında şişlik, kızarıklık veya kaşıntı gibi şikayetler görülüyorsa, bu durumda akla ilk gelecek olan nedenlerden birisi böcek ısırmaları olacaktır. Bu durum sizi de şüphelendirecektir ve bir süre geçmesini beklemenizi sağlayacaktır. Kızarıklıkta azalmanın görülmemesi ve farklı tepkileri vermesi halinde ise doktora hemen götürmeniz gerekecektir.

Çocuklarda Kulak Şişmesi Nasıl Tedavi Edilmelidir?

İlk olarak kulağın şişmesine neden olan faktörler belirlenecektir. Eğer iltihap toplamışsa veya kan toplanması gibi durumlar varsa, doktorun müdahalesiyle ilaçlar yardımıyla veya delinerek bunların akıtılması sağlanacaktır. Ayrıca ölü dokunun ortaya çıkması halinde cerrahi müdahale gerektirecek bir durum da ortaya çıkmış olacaktır.

Böyle bir durumda yeniden enfeksiyon kapmaması adına antibiyotik tedavisine başlayabilecektir. Böylece daha temiz tutmanız ve doktorunuzun yönlendirmelerine uymanız halinde, çocuklarda kulak şişmesinin tedavisini de gerçekleştirmiş olacaksınız.

Çocuklarda kulak şişmesinin nedenleri arasında böcek ısırıklarının bulunduğuna yer vermiştik. Bunun nasıl tedavi edileceğini de belirtecek olursak, öncelikle böceğin türünün belirlenmesi gerekmektedir. Örneğin arı iğnesi gibi bir parça kalmışsa, bunun dikkatlice çıkarılması gerekmektedir. Daha sonra bölge temiz su ve sabun ile dezenfekte edilerek, soğuk su veya buz uygulamasına geçilmelidir. Böylelikle şişkinlik belirtilerinin azaltılmasını ve hatta yok edilmesini sağlayabilirsiniz

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 19 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın