Çocuklarda Kulak Kiri, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
802 görüntülenme
Çocuklarda Kulak Kiri, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Kiri

Kulak kiri, adının çağrıştırdığı anlamda bir kir değil; aksine kulağı mikroplardan koruyan anti bakteriyel bir salgıdır. Normal miktarlardaki kulak kiri sağlıklı, koruyucu, kayganlaştırıcı ve anti bakteriyel özellikteki bir maddedir. Kulak kiri kulağın düzgün çalışabilmesi açısından oldukça önemlidir ve bu sebeple normal miktarlardaki kulak kirini temizlemek doğru değildir. Zaten kulaklarımız kendi kendini temizleyebilen bir yapıda olduğu için onları temizlemeniz kulaklarımıza zarar verir. Eğer hiç kulak kiri olmazsa kulakta kuruluk ve kaşıntı oluşur. Normalde, kendiliğinden kulak dışına atılan kulak kiri, atılamadığı durumlarda kulakta rahatsızlık meydana gelir.

Çocuklarda kulak kiri çok yaygın bir durumdur, ama önemli bir sağlık sorunu değildir. Normal şartlarda, kulak kiri çenenin çiğneme hareketleri ile kulak dışına doğru ilerler, ama bazı çocuklarda kir miktarı kulaktaki iltihaplanmalara ya da bulunulan ortamın çok tozlu olmasına bağlı olarak daha fazladır.

Çocuklarda Kulak Kiri Belirtileri

Çocuklarda kulak kirinin normalden fazla olması durumunda aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

  • Kulak ağrısı,
  • Kulakta dolgunluk hissi,
  • Kulakta çınlama, ses ve gürültü,
  • Kulakta tıkanıklık hissi,
  • Kulak kaşıntısı,
  • Kulakta akıntı ve koku,
  • İşitme kaybı,
  • Kulak kanalında gözle görülebilen kir birikimi,
  • Sebepsiz ve kuru öksürük.

Çocuklarda Kulak Kiri Tedavisi

Çocukların kulak temizliği dış kulağı bezle silerek yapılmalıdır. Kulak kiri kulağa bir kaç damla bebek yağı ya da gliserin damlatılarak yumuşatılabilir. Çocuklarda kulak kiri toplu iğne, kibrit çöpü ya da pamuk çubuklar gibi malzemelerle çıkarılmaya çalışılırsa kir daha fazla içeri girer ve bu da  kirin kulak kanalının dar bir bölümünde sıkışıp kalmasına neden olur. Evdeki temizleme uygulamaları etkili olmazsa ve yukarıda saydığımız belirtiler ortaya çıkarsa hemen bir doktora başvurulmalıdır.

Çocuklarda kulak kirden dolayı tamamen tıkandığında, uzman doktor kiri özel bir aletle alır. Bunun yanında, kulak kiri yıkama işlemi uygulanarak da temizlenebilir. Kulak yıkama işlemi ağrısız bir işlem olup; çocuklarda kulak yıkama işlemi özel bir dikkat ister. Huysuz ve yerinde durmayan çocuklarda yıkama zor olacağından anestezi uygulanabilir. Şırınga ucuyla kulağa su fışkırtılarak kulak yıkanır, temizlenir ve kurulanır.

Eğer kulak kirinin miktarı çoksa ve kir kulak içinde katılaşmışsa, uzman doktor tarafından emme aygıtı kullanılarak çıkartılır. Çocuk sırt üstü yatırılır ve başı yana çevrilir. Kir olan kulak kulağın içini aydınlatıp gösteren bir operasyon mikroskobuyla incelenir. Kiri yumuşatıcı bir damla uygulanarak kulağı tıkayan madde emici bir aspiratörle alınır.

Çocuklarda da yetişkinlerde de kulak kiri rahatsızlık verecek durumdaysa kendi yöntemlerinizle temizlememeli, mutlaka uzman bir doktora başvurmalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 8 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın