Çocuklarda Kulak Çınlaması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
584 görüntülenme
Çocuklarda Kulak Çınlaması, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Çınlaması

Kulak çınlaması, tek başına bir hastalık kabul edilmese de huzur kaçıran konular arasında yer almaktadır. Bir sorunun çocuklarda gerçekleşmesi durumunda o soruna daha hassas yaklaşılması gerekmektedir. Bu noktada çocuklarda kulak çınlaması, belirtileri ve tedavisikonusunda sorular gündeme gelmektedir. Bu konuya hassasiyetle yaklaşılmalı ve dikkatli olunmalıdır çünkü bu durumun hastalık habercisi olduğu kabul edilmektedir.

Çocuklarda Kulak Çınlaması Belirtileri

Çocuklarda kulak çınlaması belirtileri incelendiğinde çocuğun sürekli huzursuz olması karşımıza çıkmaktadır. Çocuklar özellikle kulaklarını tutmakta ve tarif ettiğinde de zil sesi gibi ses duyduklarını dile getirmektedir. Ayrıca, sürekli ıslık sesi gibi nitelendiren ya da bir metale hızla vurulduğunda çıkan ses gibi ses çıktığı dile getirilmektedir.

Çocuklarda kulak çınlaması konusu incelendiğinde bu sorunun çocuk yaşlarda çıkmasının en önemli sebebi olarak çocukların yüksek sese maruz kalması gösterilmektedir. Özellikle konsere, maçlara ya da araba yarışlarına sıklıkla giden ailelerin çocuklarında çınlama sorununun daha fazla ortaya çıktığı görülmektedir. Kulakta çınlama hissinin hemen her yaşta görülebilen bir sorun olduğu unutulmamalı ve buna göre davranılmalıdır.

Çocuklarda kulak çınlaması belirtileri dikkate alınmalıdır çünkü bu konu çocuklarda başarısızlığa neden olabilmektedir. Ayrıca, bazı hastalıkların bu yolla belirti gösterdiği de kabul edilmektedir. Çene eklemi sorunları, kulak kiri, kulak enfeksiyonları, meniere hastalığı gibi sorunlara işaret ettiği kabul edilmektedir. MR, MR anjiyografi ile teşhis konabilirken, işitme testleri de uygulanabilmektedir.

Çocuklarda Kulak Çınlaması Tedavisi

Günümüzde çocuklarda kulak çınlaması tedavisi konusunda önemli yöntemler bulunmaktadır. Özellikle kulak ardına takılan bir cihaz sayesinde çocukların kısa sürede bu sorundan kurtulmaları mümkün olmaktadır. Bununla birlikte kulak çınlaması ilaç kullanımına bağlı olarak geliştiyse bu ilaçların kesilmesi yoluna gidilmektedir. Bu sorun gürültüye bağlı olarak yaşanıyorsa, çocuk bir süre gürültüden tamamen uzak tutulmalıdır.

Çocuklarda kulak çınlaması tedavisi konusunda uygulanması gereken önemli yöntemlerden biri de yüksek sesle iletişime geçmemektir. Ayrıca, çocukların da yüksek sesle iletişim kurmalarının önüne geçilmelidir. Çınlama sorunu nedeniyle huzursuz olan çocuk psikolojik olarak destek görmeli ve teselli edilmelidir. Kulak çınlaması bir ya da iki kulakta görülebilmekte ve sorunun çözümü için mutlaka destek alınmalıdır.

Ebeveynler kulak çınlaması konusunda bilgilendirilmeli ve doğru yaklaşım sergilemelidir. Aksi takdirde çocuğun üzerindeki baskı artacak ve sorundan kurtulma zora girecektir. İşitme cihazları tercih edilirken de mutlaka doktorun önerdiği tercih edilmeli kalitesiz, orijinal olmayan ürünlerin kullanımının kulağa kalıcı hasarlar verebileceği gerçeği de unutulmamalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 25 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın