Çocuklarda Kulak Akması, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
408 görüntülenme
Çocuklarda Kulak Akması, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Akması

Çocuklarda, mantar, bakteriyel enfeksiyon, travma, kulağa yabancı cisim kaçması, egzama, kulak zarı ve kemiklerde erimeye sebep olan hastalıklar ile kulakta akıntı meydana gelir. Bu kadar farklı sebebi olan çocuklarda kulak akıntısı ayrımına dikkat etmek gerekir. Çünkü uygulanacak tedavi yöntemi akıntıya sebep olan etkene göre uygulanacaktır. Genelde uçağa binen çocuklarda yüksek basınca bağlı olarak kulak zarı delinmesine ve oluşan enfeksiyonun kulak akıntısı yaratmasına sebep vermektedir.

Çocuklarda Kulak Akıntısının Nedenleri

Genellikle çocuklarda kulak kiri dışarıya doğru akar ki, bu çok önemli bir durum değildir. Bunun haricinde enfeksiyona bağlı iltihabın dışarıya akması sorunu ortaya çıkabilir. Çocuklarda kulak enfeksiyonları genelde çok yavaş ilerler. Ayrıca kulak zarında oluşan bir delik sonucu iltihabın dışarıya akması hiçte önemsenmeyecek bir durum değildir. Bu durum çok tehlikelidir ve en kısa zamanda bir hekime başvurulmalıdır.

Bazı durumlarda çocuğun kulağındaki akıntı kanamalı olabilir. Uçak yolculuğu, kulak çubuğu ile kulak temizlenmesi veya banyodan sonra çocuğun kulağına su kaçması sonucu kulakta akıntı olabilir. Bunların dışında, kulak zarındaki yırtılmalar, bakteriyel enfeksiyonlar, ani basınç değişiklikleri, gürültülü ortamlar, kulak kanalında bulunan tahrişler ve egzamalar ve dış kulak yolundaki enfeksiyonlar çocuklarda kulak akıntısına sebebiyet verir.

Çocuklarda Kulak Akıntısı Tedavisi

Çocuklarda kulak akıntısı yaralanma sonucu oluşmuşsa, kulaktan gelen akıntının rengi, sarı, beyaz veya kanlı olursa ve akıntı 5 günden fazla sürerse, şiddetli ağrı ve ateş varsa, kulak kanalında şişme ve kızarıklık varsa ve işitme kaybı başlamışsa hiç vakit kaybetmeden bir hekime başvurulmalıdır.

Kulaktaki akıntı bakteriyel bir enfeksiyona bağlı olarak gerçekleşmişse ve sürekli akıntı hali devam ediyorsa bu kulak zarında delik olduğunu gösterir. Acilen antibiyotik ve kulak damlası ile tedavi edilmesi gerekir. Kulakta kanama varsa buna göre bir tedavi yöntemi uygulanır. Eğer kulak kiri sebebiyle akıntı gelmişse, evde temiz ve yumuşak bir bez ile kulak yolu hafifçe temizlenir. Doktor kontrolünde gliserinli damlalar damlatılabilir. Kulakta su birikintisi varsa bu suyun dışarı çıkarılması sağlanır. Bu gibi durumlarda banyo sonrası çocuğun kulağı dikkatle kurulanmalıdır. Doktor tavsiyesi ile alınan gliserinli damlalar damlatılarak kulakta oluşan kirin dışarı akması sağlanır ve temizlenir.

Kulaktan gelen akıntının rengi ve kokusunda bir farklılık görülürse bu iltihap olabilir ve hemen doktora başvurulmalıdır. Çocukların konuşma ve zekâ gelişiminde çok önemli bir yere sahip olan kulak akıntıları zamanında tedavi edilmezse kalıcı işitme kayıplarına sebep olabilir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 10 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın