Çocuklarda Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
517 görüntülenme
Çocuklarda Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Çocuklarda Kulak Ağrısı

Kulak ağrısı, en sık görülen çocuk hastalıklarından birisidir. Farklı sebeplere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Tedavisi, ortaya çıkış sebebine göre yapılır.

Çocuklarda Kulak Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Orta Kulak İltihabı: Çocuklarda kulak ağrısının en yaygın sebebidir. Çocukların hemen hepsi, 5 yaşına kadar orta kulak iltihabı geçirmektedir.  Bunun çeşitli sebepleri vardır. Geniz eti, sigara dumanı ve enfeksiyon gibi sebepler orta kulak iltihabı riskini arttırmaktadır. Ayrıca, gereken yaşa kadar anne sütü alamayan çocuklarda, orta kulak iltihabı riski altındadır.

Diş Çıkarma: Süt dişlerini çıkaran çocukların yaşadığı diş ağrısı, doğal olarak kulağa da yansımakta ve kulakta ağrıya sebep olmaktadır.

Yabancı cisim: Çocukların kulağına kaçan yabancı cisimler, kulak ağrısı yapabilir. Hatta, ağrıyla birlikte akıntı ve şişmeye de sebep olabilir.

Kulak kirleri: Kulak ağrısının, enfeksiyon harici sebeplerinden birisidir. Bu nedenle, çocukların kulak temizliğine özen göstermek, banyo yaparken kulağına su kaçmasını önlemek ve banyodan sonra iyice kurulamak, kulak ağrısı için alınabilecek önlemlerdendir.

Çocuklarda Kulak Ağrısının Belirtileri Nelerdir?

Çocuklarda kulak ağrısı, sebebine göre şişlik veya akıntı gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Şişlik ile akıntı, genelde kulağa yabancı bir cisim kaçması durumunda görülen belirtilerdendir. Enfeksiyon kaynaklı kulak problemleri, genelde ağrı şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Orta kulak iltihabı kaynaklı kulak ağrısı, çocuklarda iştahsızlık yapmaktadır. Ayrıca huzursuzluk, ağlama, bulantı, kusma ve agresiflik gibi belirtileri vardır.

Çocuklarda Kulak Ağrısının Tedavisi

Çocuklarda kulak ağrısı, çok farklı sebeplerden kaynaklanabileceğinden, evde herhangi bir tedavi yöntemi uygulanmaya çalışılmamalıdır. Bu durumda çocuk, en kısa sürede doktora ulaştırılmalıdır. Tedavi için öncelikle çocuk muayene edilir, gerekirse bazı tahliller istenir. Sonrasında, uygulanacak tedavi planı belirlenir. Orta kulak iltihabı veya diğer enfeksiyon kaynaklı kulak ağrıları, antibiyotik ilaçlarla tedavi edilir. Yabancı cisim kaçmasından kaynaklanan kulak ağrıları, cismin çıkarılmasıyla ve ağrı kesici ilaçlarla tedavi edilir.

Çocuklarda kulak ağrısı için uygulanan tedavi yöntemleri, hastalığın sebebi dolayısıyla değişiklik göstermektedir. En ağır tedavi, enfeksiyon kaynaklı kulak ağrıları için uygulanmaktadır. Bu tür ağrılarda, belirli bir süre kullanılması gereken antibiyotik ilaçlar verilir. Hasta yaklaşık bir hafta sonra kontrole çağrılır ve iltihabın durumu tekrar değerlendirilir. Bazı nadir vakalar, operasyon gerektirebilir.

Çocuklarda kulak ağrısı, sebebi ne olursa olsun profesyonel şekilde tedavi edilmelidir. Yanlış bir müdahale, çocuğun kulağında kalıcı hasara sebep olabilir. Alanında uzman bir KBB doktoru, hastalığı en doğru şekilde teşhis ederek, gereken tedaviyi uygulayacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 26 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın