Çocuğun Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

yorumsuz
613 görüntülenme
Çocuğun Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Çocuğun Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

ocuklar da çok sık rastlanan sağlık sorunlarından birisi de kulak ağrısıdır. Bu durum hem anne ve baba için hem de çocuk için çok zor bir dönemdir. Eğer çocuk kendini ifade edemeyecek yaştaysa eğer bu süreci atlatmak biraz daha zorlaşabiliyor. Özellikle iki yaş altındaki çocuklar sürekli kulağını kaşıyor veya çekiştiriyorsa, kulak ağrısının olduğundan şüphelenilmelidir. Bu ağrı bir çok nedenden kaynaklanabilir. Başlıca nedenler ise; orta kulak iltihabı, diş çıkarma, bademcik şişmesi(şişen bademciğin ağrısı çoğu zaman kulağa vurmaktadır), geniz eti problemleri, kulakta kir birikmesi veya kulağa yabancı bir cisim kaçması ve kulak zarı iltihabı gibi problemler neden olabilmektedir.

Kulağa kaçan bir cisim kesinlikle ev de çıkartılmaya çalışılmamalı mutlaka vakit kaybetmeden bir doktora başvurulmalıdır. Bilimsel araştırmalara göre anne sütü ile beslenen çocuklarda orta kulak iltihabına yakalanma riskinin azaldığı tespit edilmiştir.

Şimdi çocuklarda ki kulak ağrısını dindirmek için ev de yapılabilecek bitkisel çözümlere değinelim:

Zeytinyağı

Birçok derde şifa olan zeytinyağı, kulak ağrısından kurtulabilmek için de adeta bir şifa kaynağıdır. Kullanımı ise; ısıtılmış ve ılık zeytinyağını kulağa 3 damla kadar damlatmaktır.

Sıcak Su Uygulaması

Sıcak su dolu bir şişe, bir beze sarıldıktan sonra ağrıyan kulağa birkaç dakika bastırılabilir. Bu şekilde ağrısını alacaktır.

Sarımsak

Sarımsak içeriğin de barındırdığı antibiyotik özelliği ile kulak ağrılarını dindirmeye yardımcıdır. Bir çay kaşığı kadar rendelenmiş sarımsağı, iki yemek kaşığı zeytinyağına ekleyip ısıtın. Soğuduktan sonra süzülüp, kulağa üç damla kadar damlatılır. Bunun dışında birkaç tane sarımsak rendelenip suyu çıkarılır. Daha sonra bu suyunu ağrıyan kulağa damlatmak şeklinde uygulanabilir.

Soğan

Soğan da antibakteriyel özelliği sebebiyle kulak ağrısı için etkin çözüm yöntemlerindendir. Uygulama şekli ise; 1 yemek kaşığı kadar rendelenmiş soğan ısıtılıp suyu süzülür ve günde 2-3 kez olmak üzere her defasında 2 şer damla damlatılır.

Zencefil

Zencefiller de doğal ağrı kesiciler arasında bulunurlar. Uygulama şekli ise; taze zencefilin suyu çıkartılıp direk olarak ağrıyan kulağa damlatmaktır. Ağrıyı azaltıp, rahatlatır.

Bütün bu bitkisel yöntemler ev de kolaylıkla uygulanabilir. Ancak her zaman öncelikle doktorunuza başvurmanız gerektiğini unutmamalısınız.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 26 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın