Çiğnerken Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
1.458 görüntülenme
Çiğnerken Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Çiğnerken Kulak Ağrısı

Ağzınızdaki besinleri çiğnerken kulak ağrısı, kaşıntısı ve akıntısı gibi şikayetler oluyorsa, bu dış kulak iltihabını işaret edecektir. Hangi durumlarda bunu anlayabileceğinizi ve hangi nedenlerden dolayı meydana gelmiş olabileceğini sizlerle paylaşmak istiyoruz. Çünkü böylece tedavileri daha kısa sürede ve kesin sonuçlarla elde edebileceğinizi görmüş olacaksınız. Çiğnerken kulak ağrısının yaşanması halinde ne gibi tedbirleri alabileceğinizin yanıtını merak ediyorsanız, sizler de yazımızı hemen inceleyebilirsiniz. Doktorların kontrolünde yönlendirilecek olmanızın ardından kesin tedavi sonuçlarını elde ederek rahatlayacağınızı da görmüş olacaksınız.

Çiğnerken kulak ağrısına neden olan faktörler nelerdir?

Tıptaki adı eksternal otit olan dış kulak yolu iltihaplanması nedeniyle çiğnerken kulakta ağrı hissi yaşanmaktadır. Dış kulak yolunda bulunan derinin üzerindeki kıl ve salgı bezlerinin olumsuz etkilenmesi neticesinde bu durum yaşanmaktadır. Çok sık banyo yapan kişilerde, deniz ya da havuza sık sık girenlerde ve kulağını temizlemek için kulak çöpü kullananlarda bu durum sık sık yaşanmaktadır. Kulağına su kaçan kişinin bunu çıkarmak amacıyla tercih ettiği kulak çöpü yöntemi son derece hatalı bir karardır. Bu gibi durumlarda uzman bir KBB doktoruna başvurmanızın sizler için daha faydalı olacağını göreceksiniz. Bu nedenlerin ortadan kaldırılmasında profesyonel adımların atılması sizleri de çok daha kısa sürede rahatlatacaktır.

Çiğnerken kulak ağrısının belirtileri nelerdir?

Dış kulak yolunun ön kısmında bulunan kıkırdak çıkıntıya bastığınız zaman ağrı varsa, bu durumda çiğnerken kulak ağrısını yaşamanız olasıdır. Kulak kepçesini çektiğinizde ağrı olmamasına rağmen, dış kulak yolu girişinde mutlaka şiddetli ağrılar oluşacaktır. Bunu takip eden kulak akıntıları ve işitme kayıpları da çiğnerken kulak ağrısının belirtileri arasında yer alacaktır. Aynı zamanda şişlik ve kaşıntılar da bu belirtiler arasında yer alabilmektedir. Böyle bir durumda doktorların kontrolü dışında hiçbir şekilde tedavi yöntemlerini uygulamamanız gerekmektedir. Hasarların kalıcı olmasını istemiyorsanız, mutlaka uzman bir doktorun görüşünü almalı ve buna göre hareket etmelisiniz. Bu belirtilerin ortadan kaldırılmasıyla birlikte hastanın çiğnerken kulak ağrısından kurtulacağı görülecektir.

Çiğnerken kulak ağrısının tedavisi var mıdır?

Dış kulak iltihaplanmaları neticesinde oluşan çiğnerken kulak ağrısının tedavi edilmesinde ödemi azaltıcı damla veya antibiyotik içerikli ilaçlar tercih edilecektir. Bu ilaçların uzman doktorlar tarafından önerilmesi gerekmektedir. Aksi halde kendi başınıza alacağınız ilaçlar çok daha büyük sorunları yaşatabilmektedir. Bu gibi durumlarda temkinli olmalı ve doktorların müdahale etmesini sağlamalısınız. Tedavi süreçleri içerisinde kulağa su değdirmemeniz gerektiği konusunda da gerekli uyarıların yapılacağını görebileceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 2 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın