Büyük Kulak, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
482 görüntülenme
Büyük Kulak, Belirtileri ve Tedavisi

Büyük Kulak

Kulak, son derece önemli bir duyu organıdır ve duymayı sağlamaktadır. Kulak sağlık açısından çok büyük öneme sahip olsa da aynı zamanda estetik anlamında da oldukça önemlidir. Özellikle günümüzde görselliğin bu denli ön plana çıkması ile birlikte kişilerin kulağa bakış açısı da değişmiştir. Kulak, vücudun dengesi açısından da büyük bir önem taşımaktadır.

Büyük Kulak Belirtileri

Büyük kulak belirtileri incelendiğinde bu durumun kişiden kişiye değiştiği anlaşılmaktadır. Bu durumun daha çok psikolojik bir durum olduğu uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Kulağın yapısı incelendiğinde aslında herkesin kulak kısmı aynı boydadır. Ancak kulağın arka kısmındaki kıkırdakların yapısı farklı olduğundan bazı kişilerin kulağı göze büyük gelmektedir. Halk arasında bu durum kepçe kulak olarak adlandırılmaktadır ve bu şekilde kulağa sahip olan kişiler psikolojik olarak zor bir durumla baş başa kalmaktadır.

Büyük kulak belirtileri incelendiğinde bu durum kişiden kişiye farklılık gösterdiği için uzmandan yardım alınmalıdır. Yani, yüz büyüklüğü, saçların durumu gibi etkenler göz önüne alınıp kulağın büyük olup olmadığına karar verilmelidir. Kimi kulaklar kafaya daha yakınken kimi kıkırdakların dışa doğru çıkması nedeniyle kafa kısmından ayrı görünmektedir. Uzmanlar gerekli incelemeyi yaptıktan sonra kişinin psikolojik olarak daha fazla etkilenmemesi adına tedaviye karar verebilmektedir. Yine de sosyal çevrenin baskısı ve estetik kaygılar ile karar vermek yanlış olabilir.

Büyük Kulak Tedavisi

Büyük kulak tedavisi konusu incelendiğinde günümüzün gelişen tıp teknolojileri ile bu durum sorun olmaktan çıkmaktadır. Bu soruna herhangi bir şekilde ilaç ya da bitkisel destekle çözüm üretmek mümkün değildir. Bu sorunun tek çözümü estetik cerrahidir. Tıpkı burun ve diğer beğenilmeyen kısımlardaki operasyonlar gibi estetik cerrahi ile çözüm üretilmektedir.

Büyük kulak tedavisi için cerrahi yöntemle kıkırdağın dışa doğru eğimi ortadan kaldırılmaktadır. Bu tedaviyi mutlaka tam donanımlı hastaneler ve uzmanlar gerçekleştirmelidir. Cerrahi operasyondan önce iyi düşünülmeli ve karar bu şekilde verilmelidir. Cerrahi operasyon fazla uzun sürmemekte ve yaklaşık 2 saat içerisinde sorun tamamen ortadan kaldırılmaktadır. Kulağın arka kısmına atılan bir kesik ile tedavi uygulanmaktadır.

Kulağında sorun yaşayan ve görsel olarak rahatsız olan kişiler mutlaka bu soruna çözüm bulmalıdır. Tedavinin yani operasyonun ardından son derece dikkatli olunmalıdır. Doktorun söylediği süre içinde sudan uzak durulmalıdır. Darbeye dikkat edilmeli ve olası bir kanama durumunda hemen doktora başvurulmalıdır. Sadece estetik kaygılardan dolayı sağlık tehlikeye atılmamalı ve mutlaka işinde uzman olan kişilerden yardım alınmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 25 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın