Burun Ve Kulak Tıkanıklığı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
524 görüntülenme
Burun Ve Kulak Tıkanıklığı, Belirtileri ve Tedavisi

Burun Ve Kulak Tıkanıklığı

Burun ve kulak tıkanıklığı pek çok kişi tarafından önemsenmemesine rağmen ileri seviyeli tıkanıklıklar beraberinde bazı durumların habercisi olabilmektedir. Bu nedenle belli bir sürenin üzerindeki tıkanıklıklara karşı mutlaka doktor kontrolüne başvurulması gereklidir. Özellikle soğuk havaların etkisiyle birlikte üst solunum yolu enfeksiyonu kaynaklı burun ve kulak tıkanıklığı daha yaygın görülmektedir. Yaşayan kişi için oldukça rahatsız edici olan bu durum pek çok nedenden dolayı meydana gelebilir.

Kulak tıkanıklığı nedenleri içerisinde en yaygın neden kulak kiridir. Burun tıkanıklığı için ise grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklar başlıca sebepler arasında yer almaktadır.

Kulak Tıkanıklığı Belirtileri Nelerdir?

Kulak tıkanıklığı olan kişilerde kulakta basınç ve dolgunluk hissi vardır. Bu tıkanıklık basit seviyede ise ağrıya yol açmamaktadır. Ancak sinüzit kaynaklı kulak tıkanıklıkları bağ ağrısına sebep olabilmektedir. Bazı tıkanıklıklarda kulakta hafif derecede işitme kaybı görülebilir. Tıkanıklık uzun sürdüğü takdirde hastalarda kulak ağrısı hatta burun kanaması bile ortaya çıkabilir. Bundan dolayı kulak tıkanıklığı basit görülüp ihmal edilmemelidir.

Burun Tıkanıklığına Ne İyi Gelir?

İnsanlar arasında yaygın olarak görülen rahatsızlıklardan biri de burun tıkanıklığıdır. Burun tıkanıklığı önlemek için bazı önerilere kulak vermek gerekir. Eğer burun deliklerinden sadece biri tıkandıysa açık olan delik tarafına yatılmalıdır. Bu durum rahatlatıcı etki yapmaktadır. Bunun yanı sıra keskin kokular da tıkanıklığın açılmasına yardımcı olmaktadır. Baharatlı yiyecekler, naneli şeker ya da sakızlar oldukça etkilidir.

Suyu kaynatıp içerisine mentol ya da limon ekleyerek bunun buharını burna tutmak işe yaramaktadır. Buhar içe çekilmeli ve mentolün nüfuz etmesi sağlanmalıdır. Aynı zamanda sıcak duş almak da burun tıkanıklığına iyi gelmektedir.

Kulak Tıkanıklığı Tedavisi

Kulak tıkanıklığı tedavisi tıkanıklığın nedenine bağlı olarak değişkenlik göstermektedir. Genellikle tıkanıklık geçici sürelidir. Ancak uzun sürdüğü takdirde doktor muayenesi yapılmalı ve nedeni kesin olarak belirlenmelidir. Tıbbi tedavi şeklinde çoğunlukla kulak tıkanıklığı için antibiyotik ilaçlardan yardım alınmaktadır. Bunlar genellikle ağız yoluyla alınan ilaçlar olabileceği gibi kulağa damla şeklinde de verilebilir. Her iki yöntem de tıkanıklığı açmaktadır.

Burun Ve Kulak Tıkanıklığı

Burun ve kulak tıkanıklığı nedenleri genel ve özel nedenler olarak ikiye ayrılmaktadır. Mide bulantısı, baş dönmesi, boğaz rahatsızlıkları her iki nedene bağlı olarak görülen belirtilerdendir. Buna ek olarak hastalarda yorgunluk, halsizlik, stres gibi haller de görülebilir. Meydana gelen tıkanıklıkları önlemek için kulak burun boğaz uzmanına danışılmalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 14 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın