Boğaz ve Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
436 görüntülenme
Boğaz ve Kulak Ağrısı, Belirtileri ve Tedavisi

Boğaz ve Kulak Ağrısı

Kulak ve boğaz, östaki borusu adı verilen bir boruyla birbirine bağlı olduğundan boğaz ağrısı ve kulak ağrısı beraber ortaya çıkabilir. Boğazda iltihaplanma, alerji, bulaşıcı etkenler, hava kirliliği gibi nedenlerden dolayı boğazın enfeksiyon kapması halinde genellikle kulak da etkilenir.

Nedenleri ve Belirtileri

Birçok nedenden kaynaklanabilen kulak ve boğaz ağrısı, hastanın yaşam kalitesini düşürür ve büyük sıkıntılara neden olur. Tedavi edilmediği taktirde ise bakteriyel enfeksiyona çevirebilir. Kulak ve boğaz ağrısının nedenlerinden bazıları şunlardır:

Östaki Borusunun Tıkanması: Dışarıda bulunan hava basıncını orta kulaktaki hava basıncı ile eşitleyen östaki borusu, normalde yutkunduğumuzda ve esnediğimizde açılır. Östaki borusunun herhangi bir nedenle tıkanması sonucu, yutkunma ve esneme hareketlerinde boğazınızda ve kulağınızda ağrı hissedebilirsiniz.

Bademcik İltihabı: Boğazın arka tarafında bulunan bademcikler bakteriyel enfeksiyon nedeniyle iltihaplanırsa, yutkunmada zorluğa, boğazda ve kulakta ağrıya neden olur.

Akut Sinüzit: Alerji ya da bakteriyel etkenlerden kaynaklanan soğuk algınlığı nedeniyle ortaya çıkan akut sinüzit eğer boğaz bölgesine inerse hem boğazda hem de kulakta ağrıya neden olur.

Soğuk Algınlığı ve Grip: Genellikle bahar dönemlerinde ya da kışın ortaya çıkan soğuk algınlığı ve grip durumunda boğaz ağrısı ve beraberinde kulak ağrısı genellikle gözlemlenen durumlardır.

Orta Kulak İltihabı: Orta kulakta bulunan ve genze açılan östaki borusu, buradaki hava basıncını dengeler. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonları sırasında mikropların geniz ve boğazdan östaki bağlantısı aracılığı ile kulağa ulaşması enfeksiyona neden olur. Bu durumda  kulak ve boğaz ağrısı birlikte ortaya çıkar.

Bahar Nezlesi: Vücudunuzun toz ve polene karşı alerjik reaksiyon göstermesi durumunda boğaz ve kulak ağrısı birlikte ortaya çıkar.

Bu nedenlerin yanında dişte iltihaplanma, aşırı sıcak ya da soğuk yiyecek ve içecek tüketimi, ses tellerinin yıpranması, aşırı derecede sigara ve alkol kullanımı da kulak ve boğaz ağrılarının ortaya çıkmasına neden olan etkenlerdendir.

Tedavisi

Tedavi için, ilk olarak boğaz ve kulak ağrılarının altında yatan nedenin bulunması gerekir.

  • Bakterilerin neden olduğu bir boğaz ve kulak ağrısı ise; bakterinin türüne göre ilaç kullanılarak tedavi edilebilir.
  • Bademcikten kaynaklanan bir boğaz ve kulak ağrısı ise; antibiyotik, gargara ve istirahat ederek tedavi edilebilir.
  • Kulak enfeksiyonundan kaynaklanan boğaz ve kulak ağrısı ise; kulak damlası, ağrı kesici ve antibiyotik ile tedavi edilebilir.

Bunun yanında uygulayabileceğiniz bazı yöntemler de olumlu sonuç verebilir:

Sarımsak: Sarımsak virüs engelleyici ve mantar oluşumunu engelleyici etkileri sebebiyle boğaz ve kulak ağrısında kullanılabilir. Yemeklerin içine iki diş sarımsak katarak ya da herhangi bir içecekle alarak tüketildiğinde boğaz ağrısına iyi gelir. Kulak ağrısı için de susam yağı ile karıştırılan yarım diş sarımsak kulak damlası olarak kullanılabilir.

Masaj: Masaj yaparak boğaz ve kulak ağrılarınızı hafifletebilirsiniz. Boğaz ağrıları için, zeytinyağı ve kekik yağını karıştırarak boyun bölgenize masaj yaparak sürün ve o bölgeyi iyice kapatın. Kulak ağrısı içinse, sıcak suya batırılmış bir havlu ile kafa çevrenize masaj yapın. Rahatladığınızı hissedeceksiniz.

Sıcak İçecekler: Limonlu ballı sıcak çay ya da sıcak su içmek boğaz ağrısını geçirecektir ve buna bağlı olan kulak ağrısının da geçmesinde etkili olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 22 Ekim 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın