Boğaz Ve Kulak Ağrısı Nedenleri?

yorumsuz
406 görüntülenme
Boğaz Ve Kulak Ağrısı Nedenleri?

Boğaz Ve Kulak Ağrısı Nedenleri?

Vücudun en önemli kısımları arasında yer alan boğaz ve kulakta bazen çeşitli nedenlerden dolayı ağrı meydana gelmektedir. Bu iki kısım östaki borusu ile birbirine bağlanmaktadır. Bu nedenle boğazda meydana gelen bir iltihap genellikle kulağa da geçerek o bölgeyi de etkisi altına almaktadır. Bu durumda boğaz ve kulak bölgesinde şişlik, iltihap ve ağrı gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

Boğaz ve kulak bölgesinde ağrı genel olarak hava değişimiyle birlikte görülmektedir. Sıcak havalardan soğuk havalara geçiş üst solunum yola hastalıklarının oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Soğuk havaların vücudu kısa süre içinde etkilediği belirtilmektedir. Bu nedenle hava değişimlerine karşı dikkatli olunmalıdır.

Kulak Ve Boğaz Ağrısının Nedenleri Nelerdir?

Boğaz ağrısı farklı şiddetlerde hissedilebilmektedir. Bunun seviyesini ağrının sebebi belirlemektedir. Şiddetli boğaz ağrısı yutkunma güçlüğü ve zor nefes alıp verme gibi etkiler ortaya çıkarmaktadır. Kulak ağrısı ise iç, orta ya da dış kulakta meydana gelen enfeksiyonlara bağlı olarak görülmektedir. Bu enfeksiyon arttıkça ağrının şiddeti de buna bağlı olarak artmaktadır.

Boğaz ve kulak ağrısı nedenleri arasında akut sinüzit yer almaktadır. Bu durum burun deliğinin iltihaplanması olarak bilinir ve ortalama sekiz hafta kadar sürmektedir. Eğer bu süreden daha uzun sürüyorsa o zaman akut değil kronik sinüzit olarak adlandırılmaktadır. Genel olarak bakteri kaynaklı soğuk algınlığı bu hastalığa sebep olmaktadır.

Boğaz ağrısının en önemli nedenlerinden biri bademcik iltihabıdır. Bu iltihap türüne bakteriler ve virüsler yol açmaktadır. Bademcik iltihabı kendisini boğaz ve kulak ağrısı, yutkunma güçlüğü ve ateş ile belli etmektedir. Bu iltihaba tedavi olarak ise antibiyotik, vücudu dinlendirme, gargara ve düzgün beslenme önerilmektedir.

Kulak Ağrısının Nedenleri

Kulak ağrısı nedenleri incelendiğinde bunlar arasında kulak enfeksiyonu yer almaktadır. Bilindiği üzere enfeksiyonlar vücutta çeşitli olumsuz etkileri beraberinde getirmektedir. Bunlar denge bozukluğu, kulak ağrısı, duyma güçlüğü, baş ağrısı, iştah kaybı, enfeksiyonlu sıvı boşaltımı şeklindedir. Ortaya çıkan etkileri kaldırmak için ise ağrı kesici ilaçlar, kulak damlaları, sıcak su torbası ve antibiyotik ilaç tedavisi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 28 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın