Bebeklerde Orta Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
386 görüntülenme
Bebeklerde Orta Kulak İltihabı, Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı

Üç yaşına gelene kadar pek çok bebek orta kulak iltihabı geçirmektedir. Bu nedenle orta kulak iltihabı bebekler arasında yaygın görülen hastalıklardan biri olarak bilinir. Hastalık kalıtsal nedenler ötürü olabileceği gibi soğuk algınlığı kaynaklı da meydana gelebilir. Soğuk algınlığı süresince kulağın arkasındaki yol ile burun arkası tıkanır, bunun sonucunda ise orta kulak hava alamaz. Hava alamayan orta kulakta bakteriler oluşmaya başlar ve bunun neticesinde orta kulak iltihabı meydana gelir.

Bu nedenle orta kulak iltihabı genellikle kış aylarında soğuk havaların etkisiyle birlikte daha sık meydana gelmektedir. Bundan dolayı kış mevsiminde bebeklerin soğuk algınlığına yakalanmamaları adına önlem alınmalıdır.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Belirtileri

Bebeklerde orta kulak iltihabı belirtileri içerisinde kulakta zonklama, kulak ağrısı, bebekte huzursuzluk ve rahatsızlık hissi gibi durumlar görülmektedir. Buna ek olarak mide bulantısı, iştah kaybı, kusma ve ateş de ortaya çıkmaktadır.

Orta kulak iltihabı geçiren bebekler genellikle gece uykularından ağlayarak uyanırlar ve kulaklarını ovuştururlar. Aynı zamanda bu bebekler düşük ses olduğunda bunlara tepki vermezler. Genellikle orta kulak iltihabı üst solunum yolu enfeksiyonu ile aynı zamanlarda meydana geldiğinden dolayı bebekler öksürük ve burun akıntısı gibi şikâyetler de olmaktadır.

Belirtiler zamanında fark edilip hastalık tedavi edilmediği sürece basınca bağlı olarak kulak zarının yırtılma tehlikesi bulunmaktadır.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabının Nedenleri Nelerdir?

Orta kulak iltihabı genel olarak bakteri ya da virüsler nedeniyle meydana gelmektedir. Buna ek olarak alerjik durumlar, üst solunum yolu enfeksiyonları, yanlış şekilde beslenme de iltihaba neden olmaktadır. Bunların yanı sıra anne babanın sigara kullanması, östaki borusunun kısa olması ve bebeğin hazır gıdalar ile beslenmesi de bebeklerde orta kulak iltihabına yol açmaktadır.

Bebeklerde Orta Kulak İltihabı Nasıl Tedavi Edilir?

Orta kulak iltihabı tedavisi için bebeklere uygulanacak üç tür tedavi şekli bulunmaktadır. Bunlardan hangisinin uygulanacağı iltihabın durumuna göre değişiklik göstermektedir. İlk tedavi şekli ilaç tedavisidir. Bu tedavi doktor muayenesinin ardından bebeğe antibiyotik ilaç verilmesi ile olur. Ancak bu durum için iltihabın bakteri kaynaklı olması gerekmektedir. Bakteri kaynaklı ise bu durumda antibiyotik kullanılmaz. Antibiyotiği yanı sıra bebeklere ateş düşürücü ve ağrı kesici ilaçlar da verilebilmektedir.

İlaç tedavisinin yanı sıra orta kulak iltihabını geçirmek için evde alınacak önlemler de vardır. Eğer iltihap işitmeye zarar verecek kadar ileri derecede ise bu durumda cerrahi müdahale de yapılmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın