Bebeklerde Kulak Tıkanıklığı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
547 görüntülenme
Bebeklerde Kulak Tıkanıklığı, Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Tıkanıklığı

Orta kulağı boğazın arkasına bağlayan östaki borusunun tıkanması, bebeklerde kulak tıkanıklığı sebepleri içerisinde ilk sırada yer alır. Bilindiği üzere bebeklerde östaki borusu yetişkinlere göre daha kısadır. Bu nedenle tıkanıklık daha basit olmaktadır. Tıkanıklıkla birlikte genellikle ağrı görülmemekte, kulakta dolgunluk hissi ortaya çıkmaktadır. Çoğunlukla ciddi sorunlara yol açmayan kulak tıkanıklığı farklı sebeplerden dolayı görülmektedir. Beş veya yedi günden fazla süren kulak tıkanıklığında bebeğin doktora gösterilmesi gerekmektedir.

Bebeklerde Kulak Tıkanıklığı Belirtileri

Bebeklerde kulak tıkanıklığı belirtileri incelendiğinde kulakta basınç ve doluluk hissi meydana gelir. Aynı zamanda tıkanıklığa bağlı olarak kulakta sarı renge yakın bir akıntı oluşmaktadır. İleri dereceli tıkanıklıkta bebekte işitme kaybı da yaşanabilir. Nadiren de olsa bazı bebeklerde kulak tıkanıklı ağrı şeklinde belirti de vermektedir. Eğer kulak tıkanıklığının nedeni sinüzit kaynaklı ise bu durumda baş ağrısı ortaya çıkmaktadır. Pek çok organ birbiriyle bağlantılı olduğundan dolayı birinde meydana gelen rahatsızlık diğerini de etkileyebilmektedir.

Bebeklerde Kulak Tıkanmasının Nedenleri Nelerdir?

Bebeklerde kulak tıkanması nedenlerinden en yaygın olanı kulağa su kaçmasıdır. Bu durum iltihap oluşumunu tetiklemekte ve tıkanmaya sebep olmaktadır. Bunun yanı sıra boğazda görülen enfeksiyonlar, soğuk algınlığı, grip, üst solunum yolu enfeksiyonları, geniz tıkanıklığı, sinüzit, gibi hastalıklar birlikte kulak tıkanması yaşanabilir.

Kulak tıkanması nedenleri arasında kulak çubuğu ile kulağı temizleme, alerjik reaksiyonlar, hava basıncının değişmesi, ortak kulakta küçük kist, mantar enfeksiyonu, iç kulağın beyne bağlanmasını sağlayan sinirlerde görülen iyi huylu tümörler de yer almaktadır.

Bebeklerde Kulak Tıkanıklığı Tedavisi

Bebeklerde kulak tıkanıklığına ek olarak kulakta şişme, ağrı, kızarıklık, baş ağrısı, ateş, akıntı gibi durumlar da meydana gelirse bu durumda bebeğin mutlaka doktora gösterilmesi gerekir.  Uygulanacak tedavi tıkanıklığın nedenine ve boyutuna göre farklılık göstermektedir. Eğer tıkanıklık kulak enfeksiyonuna bağlıysa bu durumda antibiyotik ya da ağrı kesici tedavisi uygulanır. Sinüzit kaynaklıysa sinüzit ilaçları, üst solunum yolu enfeksiyonları sebepliyse buna yönelik ilaçlar, alerji kaynaklıysa antihistaminik tedavi, kulak kiri nedeniyle tıkanıklık görünüyorsa kulak damlası tedavisi uygulanır.

Kulak Tıkanıklığını Açmak İçin Öneriler

Kulak tıkanıklığı olan bebeklere sıcak bir duş aldırmak faydalı olmaktadır. Bol sıvı tüketimi de tıkanıklığa yol açan mukus tabakasını açacağından dolayı işe yaramaktadır. Eğer kulak tıkanıklığıkulağa su kaçması nedeniyle meydana gelmişse bu durumda bebek o kulağının üzerine yatırılmalı ve belli bir süre bekletilmelidir. Ayrıca buhar solumak da tıkanıklık için faydalıdır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 15 Ocak 2018

Konu hakkında yorumunuzu yazın