Bebeklerde Kulak Temizliği

yorumsuz
386 görüntülenme
Bebeklerde Kulak Temizliği

Bebeklerde Kulak Temizliği

Bebeklerin kulakları, yetişkinlerin kulaklarına göre daha farklı bir yapıya sahiptir. Kulak yolları daha kısa ve hassastır. Bebeklerde de tıpkı yetişkinlerde olduğu gibi kulak yolundaki yağlı mukoza tabaka, kulağa dışarıdan giren mikroorganizmaları tutarak dışarı atılmasını sağlar.

Kulak kiri ya da tıptaki adıyla buşon adı verilen bu salgının fazla kısmı dışarı atılır. Kulaktaki bu sıvının tamamen yok edilmesi, kulağı mantar ve enfeksiyonlara karşı savunmasız bırakır. Kulak kiri, aslında kulağın kirli olduğu anlamını taşımamaktadır. Bu halk diline yerleşmiş bir deyimdir. Bebeğin kulağında kötü bir görüntü olsa da aslında kulağı koruyan bir yağ tabakasıdır. Bu yüzden sivri ve kesici aletler ile bebeğin kulağı temizlenmeye kalkılmamalıdır. Bebeğin kulak içi çok hassas olduğu için temizleme esnasında çok dikkatli olmalı ve sadece kulak kepçesi dikkatli bir şekilde temizlenmelidir.

Bebeğin Kulağı Nasıl Temizlenir

Bebeklerin kulak temizliği çok da gerekli olmayan bir şeydir. Bebeğin banyo sırasında dış kulağı zaten temizlenmektedir. Ebeveynler tarafından iç kulak temizliği de yanlış yapıldığı takdirde zaten hassas olan bebeğin cildine ve kulak zarına zarar verilebilir. İltihap ve akıntı gibi sebeplerle kulak temizlenmesi gerekiyorsa aşağıdaki yöntemler uygulanır:

  • Bir kâseye hazırlanan ılık su ile bir pamuk ya da tülbent ıslatılır ve iyice sıkılır. Burada dikkat edilmesi gereken bebeğin kulağına su kaçırmamaktır.
  • Daha sonra bu pamuk ile kulak arkası ve kulak kepçesi yavaşça silinir. Bu temizleme esnasında bez veya pamuk sık sık temizlenmelidir.
  • Kulak içine kesinlikle su kaçırılmaması gerekir.
  • Kulak içine kesinlikle kulak çubuğu ya da farklı bir cisim ile müdahale edilmemelidir.
  • Bebeğin kulağında normalden fazla akıntı, iltihap ve bebekte yüksek ateş varsa, mutlaka doktora başvurulmalıdır.
  • Eğer doktor tavsiyesi ile kulak içi temizliği yapılacaksa, özellikle bebekler için üretilmiş, güvenli kulak temizleme çubukları nemlendirilerek kullanılmalıdır.
  • Doktorun tavsiye etmediği hiçbir ilaç ve damla bebeğin kulağına damlatılmamalıdır. Bu, bebeğin kulaklarına yarardan çok zarar getirir.
  • Başkalarının söylediği kulaktan dolma bilgilerle bebeğin kulağı temizlenmez. Bebek kulak temizliğinde yapılacak en iyi temizlik su ile yapılanıdır.
Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: ,
Eklenme Tarihi: 11 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın