Bebeklerde Kulak Şişmesi, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
383 görüntülenme
Bebeklerde Kulak Şişmesi, Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Şişmesi

Dış kulağa su kaçmasından dolayı veya iltihaplanmalardan kaynaklı olarak gelişen ve bebeklerinizi huzursuz hale getiren durumlardan birisi de bebeklerde kulak şişmesi olarak görülmektedir. Böyle bir durumda neleri işaret edebileceğini iyi bir biçimde bilmek gerekir. Sizlere bu yazımızda bebeklerde kulak şişmesinin hangi durumlarda riskli olacağını, belirtilerini ve tedavilerini aktarmak istiyoruz. Bu konuda detaylı bir şekilde bilgi sahibi olabileceğiniz yazımız sayesinde bebeklerinizin huzursuzluklarını anlamış olacaksınız.

Bebeklerde Kulak Şişmesi Neyi İşaret Eder?

Genellikle bakteriyel bir enfeksiyonu, iltihaplı durumları ve mastoidit adı verilen durumları işaret edebilmektedir. Bunun dışında bebeklerde görülen kulak şişmesinin nedenlerinden birisi de kulağa sokulabilecek olan yabancı ve sert cisimlerdir. Ayrıca böcek ısırması gibi alerjik durumları da işaret edebilecek olan bir rahatsızlık şeklinde yansıtılabilmektedir.

Ne zaman doktora gidilmelidir?

Bebeğinizin kulak bölgesinde meydana gelen kızarıklık varsa, ateşlenmişse ve bununla birlikte kemikte gerginlik ve ağrı gibi durumları yaşadığını anlıyorsanız, hiç vakit kaybetmeden bir doktora görünmeniz gerekecektir.

Bebeklerde kulak şişmesi nasıl tedavi edilir?

Bu rahatsızlığın tedavisi için ilk olarak nelerden kaynaklanabileceği tespit edilecektir. Buna göre diğer şikayetler de göz önüne alınacaktır ve ağrı, gerginlik, zonklama, kızarıklık ve nefes almada zorlanma gibi durumların olup olmadığına bakılarak, iyi bir tedavi yöntemi, uzman doktorlar tarafından önerilecek ve uygulanacaktır.

İlaç tedavisi

Gerektiğinde antibiyotik ilaçlarla, gerektiğinde ise damla veya krem gibi ilaçlarla bebeklerde kulak şişmesi tedavi edilecektir.  Bakteriyel olarak veya mantarlardan kaynaklı şekilde gelişen kulak şişmelerinde damlalar ve ilaçlarla hafifletilmesi sağlanacaktır. Böcek ısırığı gibi durumlarda ise soğuk kompres yapılarak bölgedeki şişliğin azaltılması hedeflenecektir.

Acil müdahale

Bebeklerde cerrahi müdahaleye ne zaman gerek duyulacağını ise uzman doktorlar belirleyecektir. Öncelikle diğer tedavi yöntemlerini uyguladıktan sonra sonuç alınamadığında veya daha tehlikeli bir hale geçtiğinde, acil müdahale gerektirecek olan durumlar belirlenecektir. Böylelikle bebeklerde işitme kayıplarına varan kötü sonuçların yaşanmaması sağlanacaktır. Bu da ancak uzman doktorların yapacağı müdahaleler sayesinde gerçekleşeceği için asla ihmal etmemeniz gereken bir durum şeklinde görülecektir.

İlaç kullanımında uyarılar

Bebeklerinizin sağlığını tehlikeye atmamak için uzman doktorların görüşlerine uygun bir şekilde hazırlanacak olan reçeteyi temin etmeli ve tam dozunda kullanmalısınız. Ne kadar kullanılması gerektiğinin ve kaç gün sürdürüleceğinin belirtileceği ilaçlarda bu uygulamaları gerçekleştirmeniz, bebeğinizin daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlayacaktır. Düzenli bir şekilde ilaçların kullanılması sayesinde sonucun daha çabuk sürede alınması, bebeğinizin huzursuzluğunu da oldukça pratik şekilde geçirecektir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın