Bebeklerde Kulak Kiri, Nedenleri ve Tedavisi

yorumsuz
411 görüntülenme
Bebeklerde Kulak Kiri, Nedenleri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Kiri

Her ne kadar korkulacak bir rahatsızlık olmasa da, bebeklerde kulak kiri sık sık başınıza gelebilir. Çok değer verdiğiniz ve henüz gelişimini yeni göstermekte olan bebeklerde kulak kirinin neden kaynaklandığını ve nasıl temizlenmesi gerektiğini merak ediyorsanız, işte bu yazımızda sizlere bazı detayları aktaracağız. Böylelikle nelere dikkat etmeniz gerektiğinin yanıtını da almış olacaksınız. Henüz çok küçük olmalarından dolayı bazı hatalı davranışlarınızın, büyük zararları ve kalıcı tahribatları oluşturabileceğini göz ardı etmemelisiniz. Bu nedenle bebeklerde kulak kirine karşı temkinli davranmanız gerekecektir.

Bebeklerde kulak kiri nedenleri nelerdir?

Anneleri tedirgin eden bebeklerde kulak kiri, aslında oldukça normal bir durumdur. Çünkü kulaklarının kirlenmemesi halinde bir problemden kuşku duymaları gerekir. Toz ve mikroplara karşı korunmaları amacıyla salgılanan buzon maddesinin renginden dolayı kir olduğu düşünülmektedir. Sarı ya da kahverengi tonlarında olan bu sıvımsı salgının, birçok kişi tarafından kir olarak sanılması ise paniğe yol açmaktadır. Eğer kulaklar görevlerini yerine getirmezse bu salgılar olmaz ve bu da bir problemi işaret eder. Ancak her halükarda temizlemek isteyeceğiniz bu madde ile ilgili nelere dikkat etmeniz gerektiğini sizlerle paylaşmak istiyoruz.

Bebeklerde kulak kiri nasıl tedavi edilmelidir?

Anne veya babalar olarak, bebeklerde kulak kiri tedavisini kendi başınıza yapmamanız gerekmektedir. Çünkü bu oldukça hassas yapıda olan kulak kısımlarına zarar verebilir. Hele ki yabancı cisimleri kullanıyorsanız veya kulak çöpü gibi malzemelere yöneliyorsanız, kesinlikle orada durmanız gerekmektedir. Eğer bebeklerinizin duyma problemini kalıcı olarak yaşamalarını istemiyorsanız, kesinlikle tek başınıza böyle bir uygulamayı bilinçsiz olarak yapmamalısınız.

Kulak zarına zarar vermeden kulak kirini bebeklerde temizleyecek olan uzman kişilere başvuru yapmanız son derece önemlidir. Ayrıca mutlaka kontrollerini de aksatmadan ve ihmal etmeden hareket etmelisiniz. Kendilerini ifade edemeyecek olan bebeklerinizin bu baskıyı yaşamamaları adına hemen harekete geçmelisiniz.

Kulak kiri temizlenmediğinde daha büyük acı ve sancıları meydana getirmektedir. Bu süreçte kesin olarak suya maruz kalmamalarını sağlamalısınız. Kulaklarında nemliliğe neden olacak suyu uzak tutmanız gerekmektedir. Kulak zarının delinmesine kadar gidebilecek zararları önlemenin temelinde bu faktör yer alacaktır.

Ayrıca kulaklarda pamuklu çubukları kesinlikle kullanmamaya özen göstermelisiniz. Bunun yerine yapılacak olan işlemleri doktorun kontrolünde uygulatmalısınız. Bu sayede bebeklerinizin kulaklarında zarar görülmez ve işitme kaybına varan sorunların da önüne geçilmiş olur. Bebeklerinizin ağrıdan dolayı yaşadıkları sıkıntıları böylelikle ortadan kaldırabilirsiniz. Bu konuda bilinçli hareket etmeniz son derece önemli bir husus olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 9 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın