Bebeklerde Kulak Kaşıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
346 görüntülenme
Bebeklerde Kulak Kaşıntısı, Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Kaşıntısı

Bebeklerde kulak kaşıntısı yaygın olarak görülen bir durumdur. Bu durumun çeşitli nedenleri mevcuttur. Öncelikle kulak kaşıntısının belirtileri incelenmeli ve nedeni araştırılıp ona göre tedavi uygulanmalıdır.  Yetişkinlere kıyasla bebeklerde görülen kulak kaşıntısı daha tehlikelidir. Bu nedenle kısa süre içerisinde müdahale edilmesi ve tedavi uygulanması gerekmektedir.

Genel olarak kulak kaşıntısı bebeklerde ortalama birkaç hafta sürmektedir. Bebeği rahatsız ettiğinden dolayı anne babaların bu konuda dikkatli olmaları önem taşır. Çoğunlukla bebeklerde diş çıkarma dönemlerinde kulak kaşıntısı şikayeti artmaktadır. Doktorlar tarafından yapılan açıklamalara göre diş çıkarmak bebeklerde kulak kaşıntısının en önemli nedenleri arasında yer almaktadır.

Bebeklerde Kulak Kaşıntısının Nedenleri Nelerdir?

Diş çıkarmanın haricinde bebeklerde kulak kaşıntısının bir nedeni de dış kulak yolunda iltihaplanmanın ortaya çıkmasıdır. Kulağın yetersiz temizlenmesi ya da duş alırken kulağında sabun bırakılması iltihaba neden olur. Bunun sonucunda da bebekte kulak kaşıntısı meydana gelir.

Kulak kaşıntısı genellikle anne babalar tarafından gözle görülür niteliktedir. Bu durumlarda bebeğin kulağının masaj şeklinde kaşınması onu rahatlatmakta ve ağlamasına engel olmaktadır. Ancak kaşırken yumuşak davranmaya dikkat edilmelidir. Aksi durum canının yanmasına sebep olabilir.

Kulak enfeksiyonu, bebeklerde kulak kaşıntısının bir nedenidir. Bu enfeksiyonlar bebekler altıncı ayını doldurduğunda itibaren başlar ve ortalama dört yaşına kadar devam edebilir. Burun akıntısı, kulaktan sarı su akması ve ateş bebeklerde kulak enfeksiyonunun belirtileri arasında yer alır.

Egzama ve alerjiler de bebeklerde kulak kaşıntısına yol açmaktadır. Bu durum sadece bebekler için değil yetişkinler için de geçerlidir. Genellikle bebek için kullanılan kıyafetler, şampuanlar, kıyafetinin yıkandığı deterjanlar kaşıntıyı tetikleyen durumlardır. Bu nedenle annelerin böyle durumlara karşı titiz davranmaları gerekir.

Bebeklerde Kulak Kaşıntısının Tedavisi

Bebeklerde kulak kaşıntıları ciddi bir durum olduğundan dolayı belirtiler fark edildiği anda uzman bir doktora başvurulmalı, bebek muayene ettirilmelidir. Bilinçsizce yapılan müdahaleler daha ağır sonuçların ortaya çıkmasına yol açabilir.

Bebeklerde kulak kaşıntısı denilince genellikle akla gelen en pratik çözüm kulak damlası olmaktadır. Ancak bu damlanın doktor kontrolünde kullanılması gerekmektedir. Eczanelerden satın alınabilen anestetik özelliğe sahip kulak damları bebeğin kulak kaşıntısının dinmesine yardımcıdır.

Bebeklerde Kulak Kaşıntısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde kulak kaşıntısı için tedavi uygulamadan önce mutlaka doktora danışılmalıdır. Kaşıntı için evde uygulanabilecek pratik yöntemlere bakıldığında kulağı ılık su ile yıkamak, mantar önleyici tedavi uygulamak, çeşitli bitkisel yağlar ile masaj yapmak gibi basit tavsiyeler verilmektedir. Ayrıca banyo yaptırıldıktan sonra bebeğin kulağının tamamen kurulandığından emin olunmalıdır. Bu önerilere uyulduğu takdirde kulak kaşıntısı görülme ihtimali azalmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın