Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu, Belirtileri ve Tedavisi

yorumsuz
299 görüntülenme
Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu, Belirtileri ve Tedavisi

Bebeklerde Kulak Enfeksiyonu

Oldukça hassas dönemlerden geçmekte olan bebeklerin yakalandığı rahatsızlıklardan birisi de kulak enfeksiyonudur. Bunun çok çeşitli nedenleri vardır ve neyi işaret ettiğini anlamak için belirtilerine bakmanız gerekmektedir. Bebeklerde kulak enfeksiyonu oluştuğunda nasıl tepki verdiklerini ve bunun nasıl tedavi edilmesi gerektiğini sizlerle bu yazımızda paylaşmaktayız. Böylece detaylı bir şekilde bilgi sahibi olarak, daha sağlıklı bir şekilde bebeklerinizin yaşamına devam etmesini sağlayabilirsiniz. Bu konuda anne ve babalar olarak üzerinize hangi görevlerin düştüğünü merak ediyorsanız, işte bu soruların yanıtlarını sizlerle paylaşacağız.

Bebeklerde kulak enfeksiyonu belirtileri

Kulakta zonklama, huzursuzluk ve rahatsızlık belirtileri başta olmak üzere, bulantı, kusma, duyma güçlüğü, iştahsızlık gibi belirtiler de bebeklerde kulak enfeksiyonunu işaret edebilir. Aynı zamanda ateş yükselmesi de bu belirtileri takip edecektir. Bebekleriniz ağladığında, kulağını ovuşturduğunda ve rahatsızlık verdiğinde bu ihtimalleri göz önünde bulundurmanız gerekmektedir. Aksi halde geç kalmanız, kulak zarının patlamasına ve kalıcı işitme kayıplarına neden olabilecektir.

Bebeklerde kulak enfeksiyonu nedenleri

Tüm bu belirtilerin yaşanmasına genellikle virüsler yol açmaktadır ve alerjik durumlar da bunu tetiklemektedir. Kulak enfeksiyonu oluşmasının üst solunum yolları hastalıklarıyla da bağlantısı bulunmaktadır. Aynı zamanda bebeklerin sırt üstü beslenmeleri neticesinde bu sorunlar ortaya çıkabilmektedir.

Bebeklerde kulak enfeksiyonu tedavisi

Bebeklerde kulak enfeksiyonu tedavisi için yaklaşık 2 haftalık bir süreye ihtiyaç olacaktır. Ani bir şekilde ortaya çıkarak, kısa sürede tedavi edilmektedir. Bakterilerden kaynaklanması halinde antibiyotik tedavisinin uzman doktorların görüşü çerçevesinde gerçekleştirilmesi, büyük başarı elde edilmesi sağlayacaktır. Aynı zamanda kulak damlalarıyla da hekimlerin kontrolünde uygulamalar gerçekleştirilecektir. Bunun dışında alerjik durumlarda farklı ilaçlar önerilmektedir. Ağrı kesicilerle bebeğin ağrısının dindirilmesi hedeflenmektedir. Bu tür tedavi yöntemlerinin fayda etmediği durumlarda ise küçük boyutlarda cerrahi yöntemlerin tercih edilmekte olduğu da görülecektir.

Bebeklerde kulak enfeksiyonu nasıl önlenir?

Bebeğin mutlaka ilk 6 ay içerisinde anne sütüyle beslenmesi gerekmektedir ve böylece bağışıklık sisteminin güçlenmesine olanak verilmelidir. Bunun dışında iyi bir şekilde dinlenmesi sağlanmalı ve tıbbi bakımı aksatılmamalıdır. En önemlisi ise bebeğin bulunduğu kapalı ortamlarda ve yanında asla sigara içilmemeli ve dumanına maruz bırakılmamalıdır.

Bebeklerin yıkanması esnasında kulağına su kaçırılması da buna neden olabilmektedir. Soğuk havalarda aşırı kalması neticesinde kulaklarının sıcak tutulması gerektiğini unutmamalısınız. Bu konuda gerekli bilgileri sizlere aktaracak olan uzman doktorlara başvuru yapmayı ihmal etmemelisiniz. Çünkü küçük yaşlarda görülen bu rahatsızlık, ileride daha kalıcı hasarlara neden olabilir. Zatürre, menenjit ve işitme kayıpları bunların başında gelmektedir.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , ,
Eklenme Tarihi: 30 Eylül 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın