Bebeklerde Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

yorumsuz
432 görüntülenme
Bebeklerde Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde Kulak Ağrısına Ne İyi Gelir?

Bebeklerde kulak ağrısının sebepleri çok çeşitlidir. Dış kulak yolunda sivilce oluşması durumunda bebeklerde kulak ağrısı olur. Bebeklerin kulaklarını tutarak ağlamaları, uykularından sıçrayarak ve ağlayarak kalkmaları kulak ağrısının belirtisidir. Bebeklerde sık rastlanılan bir durumdur. Kulak ağrısına, ateşli hastalıklar sonucu yan etki olarak kulak enfeksiyonu şeklinde ortaya çıkar. Bu durumda uygulanan tedavi ile ateşli hastalığın tedavisi yapılır ve kulak enfeksiyonu kendiliğinden geçer.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Neden Olur

Bebeklerde kulak ağrısı, orta kulak iltihabı, diş çıkarma, boğaz enfeksiyonu, soğuk algınlığı, kulağa yabancı cisim kaçması, kulağa alınan darbe sonucu, kabakulak, kulağa su kaçması, östaki borusundaki kısalık, alerji ve uçak kalkışı sırasında yaşanan yüksek ve alçak basınca maruz kalma gibi durumlarda kulak ağrısı olur.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Belirtileri Nelerdir?

Bebeklerin orta kulak yolunda sıvı birikmesi sonucu, uğultu duymaya başlar ve bu durumda bebek başını sallamaya başlar. En yaygın belirti bebeğin başını sağa sola sallamasıdır. Bebeğin kulağında ağrı varsa, bunu dile getiremeyeceği için tepkisini ağlayarak belli etmektedir. Bebek beslendiğinde, emme ve yutkunma gibi durumlarda orta kulağa basınç fazla olacağından bebeğin ağlaması da şiddetlenecektir. Bebeklerde öksürük ve burun tıkanıklığı gibi bir sorun yoksa ve ateş varsa bu durumda kulak iltihabından şüphenilmelidir. Kulak ağrısı bebeklerde uykusuzluk yapar. Kulağını çekiştiriyorsa kulak ağrısından söz edilebilir. Bebeğin kulağından şeffaf ve sarı iltihap akması da bebeğin kulağında iltihap olduğunu gösterir. Ayrıca kulak enfeksiyonları bebeklerde iştahsızlık yapar.

Bebeklerde Kulak Ağrısı Nasıl Geçer?

Bebeklerde kulak ağrısı varsa, en kısa zamanda bir hekime başvurulmalıdır. Doktor, enfeksiyonun derecesine göre bebeklerde kullanılabilen antibiyotik ilaç vererek tedaviyi başlatır. Kısa sürede antibiyotik tedavisi ile enfeksiyon geçer. Ağrıyı kesmek için ise doktor tarafından reçete edilen bir ağrı kesici şurup alınarak bebeğe verilebilir.

Bebekler yatağa yatırıldıklarında ağrıları şiddetlenir. Bu durumun sebebi, kulak enfeksiyonunun baskı uygulayarak ağrıyı şiddetlendirmesidir. Bu yüzden bebeği başını yükseltecek şekilde ince bir yastıkla destekleyerek baskı azaltılabilir ve ağrı azaltılabilir. Doktor onayı ile bebeğin kulağına iki damla anne sütü damlatılabilir. Bu da kulak ağrısına iyi gelmektedir. Kulak kepçesinin arkasına vicks sürülebilir. Yine doktor onayı alınarak, çiğ soğanın suyu çıkarılıp 2 damla bebeğin ağrıyan kulağına damlatılabilir. Sıcak kompres uygulamak bebeğin kulak ağrısını azaltacaktır. Sıcak su torbasına sıcak su koyarak bebeğin kulağına 10-15 dakika tutularak ağrının azaltılması sağlanabilir. Ütü ile ısıtılmış bir havlu da kulağa konularak ağrının azaltılması sağlanır.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 20 Aralık 2017

Konu hakkında yorumunuzu yazın